Rondo biszkoptowe wciąż zaskakuje kierowców. Jakie zasady na nim obowiązują?

Rondo biszkoptowe, zwane również rondem typu "psia kość" nie jest rozwiązaniem często spotykanym na polskich drogach, dlatego wciąż może zaskakiwać kierowców. Co to jest za typ ronda i jakie zasady na nim obowiązują?

Jak wygląda rondo biszkoptowe?

Rondo to bez wątpienia jedno z najbezpieczniejszy rodzaj skrzyżowania. Rozwiązanie to pomaga w upłynnieniu ruchu w miejscach, gdzie przepustowość jest ograniczona. Rondo biszkoptowe, występujące również pod nazwą "psia kość" to jednak stosunkowo nowatorskie rozwiązanie.

Rondo biszkoptowe wyróżnia się zmienionym kształtem wyspy centralnej, która zwykle jest wydłużona, a także mniej lub bardziej zwężona w środkowej części. Wyglądem przypomina ona właśnie biszkopt, lub także psią kość, skąd wzięły się dwie, często naprzemiennie stosowane nazwy.

Reklama

Konstrukcja ta często sprawdza się podczas przebudowy dróg, gdzie w niewielkiej odległości zbiegało się kilka z nich. W ten sposób nie trzeba ich przebudowywać, aby spotkały się w centralnym punkcie i można bez większych problemów połączyć je z rondem.

Kto ma pierwszeństwo na rondzie biszkoptowym. Zasady ruchu

Chociaż niecodzienny kształt ronda biszkoptowego może początkowo zdziwić kierowcę - w rzeczywistości nie wpływa on na zasad jazdy i pierwszeństwa. Poruszanie się po rondzie regulują znaki drogowe, w tym oznaczenie C-12 informujące o ruchu okrężnym.

Tak jak przed niemal każdym rondem, także przed biszkoptowym stosuje się znak A-7, sygnalizujący konieczność ustąpienia pierwszeństwa. W przypadku, gdy rondo ma więcej niż jeden pas, można się także spodziewać znaku F10, który wskazujący kierunki jazdy po poszczególnych pasach.

Należy pamiętać, że podczas zjeżdżania z ronda, należy zasygnalizować manewr skrętu poprzez włączenie kierunkowskazu, gdy zbliżamy się do interesującego nas zjazdu.

Ronda biszkoptowe w Polsce

Tego typu konstrukcje nie są jeszcze powszechnym zjawiskiem na polskich drogach, ale wraz z ich modernizacją, spotkać je można coraz częściej. Dobrym przykładem jest rondo na ul. Choiny w Lublinie. Podobne konstrukcje można spotkać w Chojnicach, Kołobrzegu, Zakopanem, a także pod Kołbaskowem oraz pod Krakowem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego | rondo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama