Prawo jazdy kategorii AM – od kiedy można jeździć motorowerem?

Kategoria AM pojawiła się w Polsce w 2013 roku, za sprawą dostosowania naszych przepisów do unijnych. Od tego czasu forma egzaminu ma charakter państwowy, który składa się z części praktycznej i teoretycznej. Od jakiego wieku można wyrobić prawo jazdy AM i jeździć motorowerem?

Prawo jazdy kategorii AM, wcześniej znane jako karta motorowerowa, to wstęp dla najmłodszych do możliwości poruszania się pojazdami silnikowymi. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby się o nie ubiegać? Jakimi pojazdami można jeździć po zdaniu egzaminu?

Prawo jazdy kategorii AM - co to jest i dla kogo?

W styczniu 2013 roku w życie weszła ustawa o kierujących pojazdami, która wprowadziła nową kategorię - AM, wcześniej te uprawnienia znane były jako karta motorowerowa. Od tego momentu zdobycie tego prawa jazdy stało się bardziej skomplikowane i droższe. Podniesiono wówczas wiek kandydatów z 13 na 14 lat - choć szkolenie na tę kategorię można rozpocząć na trzy miesiące przed czternastymi urodzinami.

Reklama

Do czego uprawnia kategoria prawa jazdy AM?

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do prowadzenia:

  • Motorowerów - pojazdów jednośladowych lub dwuśladowych o pojemności silnika do 50 cm³, maksymalnej prędkości do 45 km/h oraz mocy nieprzekraczającej 4 kW.
  • Czterokołowców lekkich - pojazdów czterokołowych, których masa własna nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość wynosi 45 km/h.

Jak widać, kategoria AM daje szersze uprawnienia niż tylko do samego kierowania motorowerami czy jednośladami. Można więc, spełniając powyższe warunki, prowadzić np. quad czy nawet lekki pojazd czterokołowy przypominający auto. Tego typu pojazdy, choć niewygodne i głośne, produkują np. Ligier, Aixam czy Microcar. Ich poziom bezpieczeństwa nie jet wysoki, głównie ze względu na konstrukcję oraz kiepską stabilność. Mogą jednak stanowić wstęp do poruszania się czymś na kształt auta po drogach.

Każdy kandydat musi mieć założony tzw. Profil Kandydata na Kierowcę, konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.

Szkolenia praktyczne przygotowujące do egzaminu są obowiązkowe, są one organizowane w szkołach jazdy. Do części teoretycznej egzaminu kandydat może przygotować się we własnym zakresie.

Kurs i egzamin na kategorię AM

Kurs na prawo jazdy kategorii AM składa się z dwóch części:

  • Teoria - obejmuje 30 godzin lekcyjnych (45 minut każda), podczas których kandydaci uczą się przepisów ruchu drogowego, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowej obsługi pojazdów.
  • Praktyka - obejmuje minimum 10 godzin jazdy z instruktorem. Kandydaci uczą się podstaw prowadzenia motoroweru lub czterokołowca, manewrowania, hamowania oraz jazdy w ruchu miejskim.

Po ukończeniu kursu, kandydaci muszą zdać egzamin państwowy składający się z dwóch części:

  • Teoretyczna - przeprowadzana w formie testu komputerowego, składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej o przepisach ruchu drogowego i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie kategorii AM.
  • Praktyczna - obejmuje jazdę po placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Kandydaci muszą wykazać się umiejętnością prowadzenia pojazdu, przestrzegania przepisów oraz zachowania bezpieczeństwa na drodze. Do tej części wymagany jest odpowiedni strój - ośrodek ruchu zapewnia tylko kamizelkę, kask oraz ochraniacze na łokcia i kolana. Kandydat musi mieć odpowiednie obuwie, spodnie, kurtkę i rękawice. Jedną z części egzaminu praktycznego jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, np. poziomu oleju. Na placu testuje się umiejętności kandydata w pokonywania tzw. "ósemki", slalomu i ruszania na wzniesieniu.

Opłata za wydanie dokumentu prawa jazdy kategorii AM wynosi 100 zł. Koszt kursu to około 1500 zł, egzamin praktyczny kosztuje 50, a teoretyczny 200 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | motorower
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy