Policjant odwrócił się tyłem. To wcale nie znaczy, że cię ignoruje

Początek listopada to czas intensywnego ruchu na drogach. W trasę wyjeżdża wielu kierowców, a ruch w okolicach cmentarzy jest wzmożony, dlatego w wielu miejscach w Polsce organizacją ruchu w pobliżu dużych nekropolii zajmują się policjanci. Wielu kierowców nie jest do tego przyzwyczajonych i nie zna gestów, które wykonuje funkcjonariusz kierujący ruchem. Przypominamy co oznaczają poszczególne gesty i co należy zrobić kiedy wykonuje je funkcjonariusz stojący na skrzyżowaniu.

Znasz znaczenie wszystkich gestów, stosowanych przez policjantów do kierowania ruchem?
Znasz znaczenie wszystkich gestów, stosowanych przez policjantów do kierowania ruchem?Piotr Kamionka/ REPORTEREast News

Wciąż trwająca akcja "Znicz" to nie tylko wzmożone kontrole ruchu drogowego na drogach w Polsce, ale też zmiana organizacji ruchu w okolicach cmentarzy. Obowiązek zawiadowania ruchem w pobliżu dużych nekropolii często przejmują policjanci, którzy za pomocą gestów będą kierować ruchem. Warto przypomnieć sobie gesty wykonywane przez policjanta kierującego ruchem i ich znaczenie, a także to, w jaki sposób powinniśmy reagować na polecenia i gesty funkcjonariusza.

Akcja znicz 2023 - na drogach pięć tysięcy policjantów drogówki

Co roku na drogi i tereny w pobliżu cmentarzy desygnowanych jest kilka tysięcy funkcjonariuszy drogówki, którzy mają dbać o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Od kilku lat policjantów biorących udział w trwającej sześć dni akcji "Znicz" wspierają również drony, które ułatwiają kontrolowanie okolicznych terenów. Policjanci nie tylko wystawiają mandaty i kontrolują trzeźwość, czy prędkość kierowców, ale przede wszystkim na bieżąco organizują ruch i zapewniają bezpieczeństwo wszystkim odwiedzającym groby swoich bliskich.

Choć w kwestii parkowania często możemy liczyć na pewną taryfę ulgową powinniśmy wiedzieć jak zachować się w przypadku kiedy to policjanci zajmują się organizacją ruchu drogowego. Tym bardziej, że wielu kierowców ze względu na wszechobecną sygnalizację świetlną zapomniało jak wygląda kierowanie ruchem przez policjanta za pomocą gestów. Mimo iż uczyli się tego podczas kursu nauki jazdy, Wszystkich Świętych to dla wielu jedyna okazja aby zapoznać się z gestami wykonywanymi przez policjantów kierujących ruchem.

Jeśli policjant kieruje ruchem, jego gesty są ważniejsze niż znaki i światła

Warto wiedzieć, że jeśli policjant kieruje ruchem na skrzyżowaniu, zmienia się hierarchia obowiązująca na drodze - jego gesty są ważniejsze niż znaki drogowe, czy sygnalizacja (jeśli działa), zatem powinniśmy stosować się do jego poleceń bez względu na to co mówią znaki. Mówi o tym artykuł 5. Prawa o ruchu drogowym:

1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. 2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. 3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu

Polecenia policjanta są ważniejsze i powinniśmy stosować się do tego co pokazuje policjant, nawet jeśli jego gesty stoją w sprzeczności do tego co widnieje na znakach lub sygnalizatorach. Do poleceń policjanta tak samo powinni stosować się kierowcy, jak i piesi czy rowerzyści.

Znasz znaczenie wszystkich gestów stosowanych przez policjantów drogówki do kierowania ruchem?Łukasz Solski / East NewsAgencja SE/East News

Policjant kierujący ruchem. Co oznaczają poszczególne sygnały?

Gestów służących do kierowania ruchem przez funkcjonariusza policji uczyliśmy się wszyscy podczas kursu nauki jazdy, jednak sytuacja, w której to policjant kieruje ruchem jest dziś wyjątkowo rzadko spotykana. W związku z tym wielu kierowców zapomina jak wyglądają poszczególne gesty i co oznaczają. Choć znaczenia większości z nich łatwo jest się domyślić, warto poznać wszystkie, które może zastosować policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu. Oto one:

  • Zakaz wjazdu na skrzyżowanie - policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu jest zwrócony przodem lub tyłem do pojazdów lub pieszych oznacza, że obowiązuje zakaz wjazdu lub wejścia na skrzyżowanie.
  • Sygnał jedź - policjant zwrócony do nas bokiem oznacza, że możemy wjechać na skrzyżowanie. Takiej postawie często towarzyszą gesty dłońmi "zachęcające" do wjazdu na skrzyżowanie.
  • Zmiana kierunku ruchu - uniesiona dłoń policjanta jest swoistym "znakiem ostrzegawczym" przygotowującym kierowców do zmiany kierunku ruchu. To pewnego rodzaju odpowiednik żółtego światła na sygnalizatorze.     
  • Zatrzymanie ruchu - wyciągnięta w kierunku kierowcy otwarta dłoń oznacza wezwanie do zatrzymania. Może ono być skierowane do jednego kierowcy lub do całej kolumny pojazdów podążających z danego kierunku.
Policja kieruje ruchem. Jak rozumieć dawane znaki?Policja

Jaki mandat za zignorowanie poleceń policjanta?

Gesty policjanta to polecenia, które kierowcy powinni wykonywać podobnie jak powinni stosować się do znaków i sygnalizacji, zatem jeśli ich nie wykonujemy, łamiemy przepisy i narażamy się na mandat. Za niezastosowanie się do poleceń i sygnałów wydawanych przez funkcjonariusza kierującego ruchem drogowym grozi nam mandat w kwocie od 300 do 500 zł. Jeśli do poleceń policjanta nie stosuje się pieszy, może zostać ukarany mandatem 100 zł.

Jakie kary grożą kierowcy i pieszemu za zignorowanie poleceń wydawanych przez policjanta?Stanisław Bielski/ReporterAgencja SE/East News
Piesi przechodzili na czerwonym i korzystali z telefonówPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas