Policja jedzie przed tobą zygzakiem? To bardzo ważny komunikat
Jazda po zagranicznych drogach nierzadko wymaga od nas czegoś więcej niż tylko znajomości lokalnych przepisów. Wiele z zasad obowiązujących w sąsiednich krajach znacząco różni się od tych stosowanych na co dzień w Polsce. Przykładem może być sytuacja często spotykana na niemieckich autostradach. Mowa tu o zygzakującym policyjnym radiowozie. Co to oznacza i jak się wtedy zachować?
Wybierając się w podróż za granice warto zapoznać się z kilkoma nietypowymi zasadami, których na co dzień próżno szukać w naszym kraju. Zaskoczeniem dla polskich kierowców poruszających się niemieckimi autostradami może być np. procedura wyhamowania ruchu.
Wyobraźmy sobie sytuacje, że oto jedziemy niemieckim autobahnem, gdy nagle wyprzedza nas jadący szybkim tempem policyjny radiowóz. W pewnym momencie funkcjonariusze włączają światła awaryjne, sygnały świetlne i zaczynają jechać slalomem po całej szerokości autostrady. Jednocześnie pojazd stopniowo wytraca prędkość, niekiedy aż do całkowitego zatrzymania. Chociaż manewr ten może przypominać popularną w motorsporcie procedurę rozgrzewania opon, w rzeczywistości jest jasnym sygnałem dla kierowców. Policja daje w ten sposób znać, że na poprzedzającym odcinku drogi doszło do jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia i należy zwolnić.
Jak wygląda taka procedura w rzeczywistości możecie zobaczyć na poniższym filmie:
Wbrew pozorom przyczyn spowolnienia ruchu może być wiele. Przypadek zarejestrowany na powyższym filmie dotyczy porozrzucanych przedmiotów na jezdni, które z łatwością mogłyby uszkodzić inne pojazdy. W takiej sytuacji policyjny radiowóz najczęściej wyhamowuje ruch do zera, a następnie funkcjonariusze szybko usuwają niebezpieczne części z drogi. Wśród innych powodów spowolnienia może być także usterka pojazdu, który zatrzymał się w niedopuszczonym miejscu, zbliżający się korek czy wypadek, który wymaga rychłego dojazdu służb ratowniczych.
Na niemieckich stronach dot. przepisów drogowych bez najmniejszego trudu można znaleźć przykłady prawidłowego zachowania, gdy dojdzie do powyżej opisywanej sytuacji. W momencie zauważenia przed nami zygzakującego radiowozu powinniśmy:
- zdjąć nogę z gazu i dostosować prędkość naszego auta do radiowozu przed nami. Za żadne skarby nie należy wyprzedzać policjantów. Może to nie tylko grozić wysokim mandatem.
- w momencie, gdy funkcjonariusze dają jasne znaki do całkowitego wstrzymania ruchu, warto pamiętać o konieczności utworzenia korytarza życia
- koniec spowolnienia ruchu jest najczęściej sygnalizowany poprzez wyłączenie sygnalizacji świetlnej przez policjantów i odpowiedni znak dłonią. Wtedy kierowcy powinni stopniowo przyspieszyć i powrócić do normalnej jazdy.