Po jakim czasie od picia alkoholu można prowadzić auto? Lepiej sprawdzić

Choć niektórym wciąż się wydaje, że po wieczorze z alkoholem wystarczy dobrze się wyspać i zjeść porządne śniadanie, tak naprawdę czas, jaki musi minąć, by można było bezpiecznie siąść za kierownicą, zależy od kilku czynników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący po alkoholu tracą samochody
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący po alkoholu tracą samochodyPIOTR JEDZURA/REPORTEREast News

Jeśli kolejnego ranka potrzebujesz wsiąść za kierownicę, najbardziej skuteczną i rozsądną metodą na spokojny wyjazd jest powstrzymanie się od picia wieczorem. Ale to nie zawsze się udaje. W tej sytuacji jedyną pewną metodą, by sprawdzić, czy możemy legalnie prowadzić, jest przeprowadzenie badania profesjonalnym alkomatem. Warto też poznać poniższe zasady, które pomogą nam uniknąć prowadzenia pojazdu w sytuacji, gdy nie powinniśmy tego robić.

Stan po użyciu alkoholu a stan nietrzeźwości. Jaka jest różnica?

Polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany, od których będzie zależeć rodzaj i wymiar kary związany z prowadzeniem pojazdu na podwójnym gazie:

  • stan po użyciu alkoholu - stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).
  • stan nietrzeźwości - stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

Ile odczekać po wypiciu alkoholu, aby prowadzić samochód?

Najważniejsza zasada jest prosta - tu nie ma uniwersalnej zasady. Odpowiadając najkrócej – to zależy. Na czas potrzebny do pozbycia się alkoholu z organizmu wpływa wiele czynników, często bardzo indywidualnych, więc wszystkie przeliczenia i uogólnienia na ten temat, należy traktować czysto teoretycznie i w żadnym wypadku się nimi nie kierować.

Na tempo metabolizmu alkoholu wpływają:

  • wiek,
  • płeć,
  • wzrost,
  • waga,
  • rodzaj i ilość spożytego alkoholu,
  • czas, w jakim spożyto alkohol,
  • przyjmowane leki,
  • dolegliwości zdrowotne (problemy z wątrobą - spowalniają proces).

Ważne jest także, czy jedliśmy podczas imprezy czy nie. Trzeba mieć na uwadze, że obfity posiłek spożyty w trakcie picia alkoholu lub przed nim może spowolnić proces usuwania alkoholu z organizmu. To przeczy powszechnym przekonaniom, że pełny żołądek zmniejsza skutki nadmiernego spożycia alkoholu. W rzeczywistości możemy czuć się lepiej, ale nie oznacza to, że będziemy mieć mniej promili we krwi.

Podobnie mają się inne porady, związane z radzeniem sobie po imprezie - to, że po którychś możemy poczuć się lepiej, nie znaczy, że niczego nie wydmuchamy, podczas badania alkomatem. Trzeba więc o tym pamiętać i nie dać się zwieść pozorom dobrego samopoczucia rano.

Przeciętnie organizm człowieka potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w:

  • 60 ml wódki,
  • 200 ml wina,
  • 500 ml piwa.

Czy kalkulatory trzeźwości online mogą pomóc?

Biorąc pod uwagę całkiem duży zestaw zmiennych, wpływających na efekt końcowy trzeba mieć świadomość, że samodzielne obliczanie, po jakim czasie można prowadzić samochód, nie jest łatwym zadaniem. W internecie znajdziemy wiele darmowych kalkulatorów, pozwalających przeliczyć, kiedy możemy usiąść za kierownicą, ale wynik zawsze będzie orientacyjny i nie możemy mu całkowicie zawierzyć.

Jak sprawdzić, czy po wypiciu alkoholu można już prowadzić auto?

Aby mieć pewność, czy możemy prowadzić samochód, warto zainwestować w dobrej jakości alkomat, a to oznacza wydatek rzędu kilkuset złotych. Przed pomiarem należy odczekać co najmniej 15 minut od ostatniego spożycia alkoholu, inaczej wynik może być niewiarygodny. Ważne jest także regularne kalibrowanie urządzenia.Można również skorzystać z bezpłatnych alkomatów na komisariatach policji, ale w weekendy często jest to trudne ze względu na duże zainteresowanie kierowców. Niektóre stacje benzynowe wyposażono w urządzenia, które za kilka złotych pozwalają zmierzyć poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kierowcy tracą na tym rondzie głowę. Policjant wyjaśnia, jak działaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas