Od dziś rewolucja na drogach. Jak się zachować na przejściu sugerowanym?

​21 września to ważna data dla uczestników ruchu drogowego. Od dziś na polskich drogach oficjalnie stosować można "sugerowane przejścia dla pieszych". Czym właściwie są i jak się na nich zachowywać?

 W życie weszło właśnie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Chociaż, jak sama nazwa wskazuje, stanowi ono zbiór wymogów i zaleceń dla projektantów i zarządców dróg, przy okazji wprowadzono też kilka ważnych poprawek w Prawie o ruchu drogowym.

Przejście, które nie jest przejściem to nie absurd. Po co nam przejścia sugerowane?

Z punktu widzenia uczestników ruchu największą nowością jest pojawienie się w kodeksie drogowym zupełnie nowej definicji - "przejścia sugerowanego". Zgodnie z nowym brzmieniem art. 2. Prawa o ruchu drogowym (pkt 11a) oznacza ono:

Reklama


Przejście, które nie jest przejściem brzmieć może jak absurd, ale w takiej definicji ukryty jest głęboki sens. Chodzi o kwestie pierwszeństwa poszczególnych uczestników ruchu.

Przejście sugerowane - wchodzisz na własne ryzyko

Przypomnijmy, w dniu 1 czerwca 2021 roku ustawodawca rozszerzył ochronę prawną niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi zyskali wówczas pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami już w momencie "wchodzenia" na przejście.

Pamiętajmy jednak, że mowa o przejściu dla pieszych ściśle wypełniającym jego definicję - oznakowanego znakiem pionowym D-6 i z wymalowaną na jezdnią "zebrą" (znak poziomy P-10). Przejście sugerowane nie wypełnia tej definicji i jest wyłącznie "sugestią" dla uczestników ruchu drogowego. Kierowcy podpowiada, że w tym miejscu spodziewać się może przechodniów. Pieszym - że wchodząc na jezdnię robią to na własne ryzyko.

 W obszernym komunikacie dotyczącym nowości na polskich drogach przedstawiciele resortu precyzują, że przejścia sugerowane: mogą być oświetlone, powinny posiadać obniżony krawężnik, powinny posiadać system oznaczeń fakturowych. Podkreślają jednak, że na przejściu sugerowanym nie stosuje się żadnych znaków drogowych - zarówno tych pionowych (D-6 lub D-6b), jak i poziomych (P-10 - tzw. "zebra"). Mówiąc wprost - przejście sugerowane ZAWSZE pozbawione jest zebry, która mogłaby mylić uczestników ruchu, w kwestii pierwszeństwa.

Upraszczając - wchodząc na zebrę, czyli przejście dla pieszych w rozumieniu Praw o ruchu drogowym - pieszy zyskuje pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami - kierowcy powinni więc go przepuścić. W przypadku przejścia sugerowanego role się odwracają. Chcąc skorzystać z takiego obiektu pieszy powinien upewnić się, że jego zachowanie nie spowoduje zagrożenia w ruchu i ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejście dla pieszych | przejście sugerowane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy