Nowe znaki na polskich drogach. Zaczną obowiązywać od 5 grudnia

​Ministerstwo Infrastruktury opublikowało nowe rozporządzenia dotyczące warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. Oznacza to, że na polskich drogach pojawią się wkrótce nowe znaki, a część z już wykorzystywanych będzie bardziej czytelna. Co konkretnie się zmienia?

Chodzi o to, by oznakowanie stosowane na polskich drogach było dla kierowców czytelniejsze, co przekłada się nie tyko na bezpieczeństwo, ale i komfort podróżowania. Nowe rozporządzenia zaczną obowiązywać 5 grudnia bieżącego roku. Jakich zmian możemy się wówczas spodziewać na znakach?

Porządek przepisach - postój taksówek i ograniczeniach prędkości

Część zmian wynika z konieczności uporządkowania stosowanego do tej pory oznakowania i dostosowania go do zmian w Prawie o ruchu drogowym. Dotyczy to chociażby oznakowania postoju taksówek znakami D-19 "postój taksówek" i - wynikającego z nowego rozporządzenia - ograniczenia stosowania znaku D20 - "koniec postoju taksówek".

Reklama

Drobne zmiany mają teraz ułatwić kierowcom ocenę długości odcinka zarezerwowanego na postój taksówek.

Po latach zmieniono też wreszcie wzór znaku D-39, czyli tablicy z limitami prędkości. To efekt nowych limitów prędkości określonej w artykule 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W załączniku do rozporządzenia (akt obowiązujący), na grafice określającej wygląd znaku D-39, skorygowano wartości limitów prędkości w obszarze zabudowanym, na drodze ekspresowej i autostradzie.

Dotychczasowy załącznik mógł wprowadzać w błąd osoby odpowiedzialne za organizację ruchu (lub np. firmy produkujące znaki drogowe), bo na wzorze znaku D-39 widnieją limity, które dawno już przestały być stosowane.

Nowe znaki na polskich drogach. Łatwiej trafić do atrakcji turystycznej

Na nowelizacji skorzystają również  turyści chcący dotrzeć do lokalnych atrakcji - obiektów muzealnych czy kulturalnych.  Jeśli dana atrakcja występuje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, na znaku obok jej symbolu, ustawodawca dopuścił umieszczenie symbolu światowego dziedzictwa UNESCO.

Zmiany w zakresie możliwości umieszczenia na drogowskazie wiadomości o umieszczeniu obiektu na liście światowego dziedzictwa UNESCO dotyczą znaków:

  • E-9 - "drogowskaz do muzeum",
  • E-10 - "drogowskaz do zabytku dobra kultury"m
  • E-11 - "drogowskaz do zabytku przyrody",
  • E-22b - "obiekt na samochodowym szlaku turystycznym",
  • E-22c - "informacja o obiektach turystycznych".

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy