Nie przesuniesz się do linii – do 2,5 tys. mandatu. Ważny przepis

Przepisy dotyczące korytarza życia funkcjonują w naszym kraju już od dobrych kilku lat. Mimo to wciąż nie brakuje kierowców, którzy wykorzystują go, żeby ominąć korki. To jednak może być bardzo kosztowne doświadczenie.

Korytarz życia. Co to?

Korytarz życia jest umownym pasem utworzonym przez uczestników ruchu i pozwalającym na swobodny przejazd pojazdów uprzywilejowanych poruszających się w korku. Tworzenie korytarza daje możliwość szybszego dotarcia do miejsca wypadku służbom (karetka, straż pożarna, policja). Ta kwestia szczególne znaczenie ma na drogach o dużym natężeniu ruchu (np. na autostradach czy drogach ekspresowych). W takich miejscach szybko powstają ogromne zatory, a poszkodowani w ewentualnym zdarzeniu potrzebują jak najszybszej pomocy. W związku z tym warto pamiętać, że każda sekunda może decydować o zdrowiu lub życiu innej osoby. A jak taki korytarz życia utworzyć? Wszystko zależy od tego na jakiej drodze jesteśmy.

Reklama

Jak utworzyć korytarz życia?

Jeśli do wypadku doszło na drodze szybkiego ruchu mającej dwa pasy w jedną stronę, auta poruszające się lewym pasem powinny zjechać do jego lewej krawędzi, najlepiej jednak zjechać na pas rozdzielający albo na trawnik. Z kolei auta jadące prawym pasem powinny analogicznie zjechać do jego prawej krawędzi. Tu jednak też lepszym rozwiązaniem będzie udanie się na pobocze lub trawę. Kierowcy powinni pamiętać również o tym, by miejsca dla służb ratunkowych było jak najwięcej. Wozy straży pożarnej często mają problem z przedostaniem się do miejsca zdarzenia właśnie ze względu na brak odpowiedniej przestrzeni. W przypadku gdy korytarz życia powstaje na drodze szybkiego ruchu mającej trzy pasy, samochody z lewego pasa powinny zjechać jak najbardziej w lewo, a auta ze środkowego prawego pasa powinny natomiast dojechać jak najbliżej do jego krawędzi.

O utworzeniu prawidłowego korytarza życia powinniśmy pamiętać odpowiednio wcześniej, a nie dopiero, kiedy widzimy pierwsze pojazdy uprzywilejowane. Stojąc w ciasnym korku nie będzie łatwo manewrować i zjeżdżać do krawędzi drogi. Przeciskanie się na milimetry między pojazdami, które próbują zrobić więcej miejsca, mocno opóźnia służbom dotarcie na miejsce zdarzenia. W związku z tym, kiedy widzimy, że ruch na drodze staje się mniej płynny, dobrą praktyką jest dojeżdżanie do odpowiedniej krawędzi pasa, na którym się znajdujemy.

Korytarz życia - jaki mandat?

Niestety nie brakuje sytuacji, kiedy korytarz życia wykorzystywany jest przez kierowców, którzy, zazwyczaj motywowani pośpiechem, decydują się skorzystać z niego, by ominąć korki. To jednak może być dla nich bardzo kosztowne doświadczenie. Złamanie przepisów dotyczących utworzenia korytarza życia wiąże się z mandatem w wysokości od 500 zł do 2,5 tys. zł. Kierowcy muszą również pamiętać o sześciu punktach karnych, które w takiej sytuacji obciążą ich konta. To jednak może nie być koniec konsekwencji, ponieważ w przypadku gdy policja uzna, że zachowanie kierującego spowodowało zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może nawet zatrzymać mu prawo jazdy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: korytarz życia | mandaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy