Młodzi kierowcy na celowniku Brukseli. Nowe przepisy będą bezwzględne

Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które zostaną wycelowane w młodych kierowców. Politycy w Brukseli mają w planach wprowadzenie surowszych kar za przewinienia, odmiennego limitu alkoholu we krwi oraz 2-letni okres próbny. Wszystko przez rosnąca liczbę wypadków z udziałem osób z małym doświadczeniem za kierownicą.

Rosnąca liczba wypadków powodowanych przez młodych kierowców w Unii Europejskiej skłoniła władze w Brukseli do przygotowania nowej dyrektywy. Przepisy i regulacje nad którymi pracują politycy, będą wycelowane w świeżo upieczonych kierowców.

Plan zakłada, by za łamanie przepisów młodzi stażem kierowcy byli traktowani bardziej surowo. Unia Europejska myśli nad wprowadzeniem dla niedoświadczonych kierowców okresu próbnego oraz innego limitu alkoholu we krwi. Co wiemy o nowych przepisach i kiedy wejdą w życie?

Okres próbny i limit alkoholu. Młodzi kierowcy będą traktowani inaczej

Komisja Transportu i Turystyki zaprezentowała projekt, z którego wynika, że okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców miałby trwać dwa lata od momentu uzyskania uprawnień. W tym czasie taka osoba byłaby surowiej karana za wykroczenia tj:

Reklama
  • jazda bez ważnego prawa jazdy
  • jazda bez tablic rejestracyjnych,
  • jazda bez ważnego przeglądu,
  • jazda bez ważnego ubezpieczenia,
  • łamanie limitów prędkości.

czy ignorowanie obowiązku korzystania ze środków bezpieczeństwa jak np. jazdę bez zapiętych pasów i przewożenie małych pasażerów bez fotelika. 

Krótszy okres próbny. Tak, jeśli masz już uprawnienia

Skrócenie okresu próbnego będzie wchodziło w grę. Jednakże, skrócenie go będzie możliwe maksymalnie do 6 miesięcy. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać osoby, które zostały wcześniej uprawnione do kierowania pojazdami niższej kategorii.

Dwa lata bez alkoholu. Tego w Polsce nie jeszcze nie było

Z projektu wynika również, że w trakcie okresu próbnego młody kierowca miałby kategoryczny zakaz prowadzenia auta po spożyciu. Limit alkoholu we krwi miałby wynosić równe 0,0 promila lub nie większy niż 0,2 promila. Dla polskich kierowców to byłoby coś nowego, ale nie można tego powiedzieć o Niemczech czy Włoszech, bowiem tam młodych kierowców do 21 roku życia obowiązuje limit 0,0 promila. W Irlandii, Francji i Austrii limit wynosi od 0,1 do 0,2, jednak okres próbny w tych krajach również trwa 3 lata.

Kiedy Unia zmieni przepisy dla młodych kierowców?

Propozycje władz Unii Europejskiej powinny zostać przeanalizowane i przedstawione do końca lutego tego roku. Następnym krokiem będzie przygotowanie przez rządzących ostatecznej wersji dyrektywy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe regulacje będą przygotowane jeszcze w 2024 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe | nowe przepisy drogowe | UE | młodzi kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy