Mandat za brak karty rowerowej. Kto, kiedy może go dostać i ile on wynosi?

Za oknem wreszcie się wypogadza, a temperatury zachęcają do przesiadki na rower. Niestety, wciąż wielu z nas zapomina, że z przyjemnością podróży jednośladem wiąże się posiadanie stosownych uprawnień. Brak karty rowerowej może oznaczać bardzo wysoki mandat.

Mandat za brak karty rowerowej? Tak i to niemały
Mandat za brak karty rowerowej? Tak i to niemałyUM Warszawamateriały prasowe

Wbrew obiegowej opinii, karta rowerowa nigdy nie zniknęła z obowiązujących przepisów. Co więcej - za jej brak kodeks wykroczeń wciąż przewiduje surowe kary. Pewnym plusem może być jednak fakt, że koniecznością jej posiadania są obarczone wyłącznie niektóre osoby. Kto konkretnie?

Karta rowerowa - kto musi ją posiadać

Karta rowerowa jest obecnie jedynym dokumentem uprawniającym osoby w wieku od 10 do 18 lat do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. Świadczy ona o tym, że jej posiadacz ma wiedzę i umiejętności techniczne pozwalające mu bezpiecznie i rozsądnie uczestniczyć w ruchu drogowym.

Co ciekawe, rowerzysta w wieku poniżej 10 lat jest traktowany przez przepisy jak pieszy - oznacza to, że nie wolno mu korzystać z drogi dla rowerów oraz jezdni, za to wolno jeździć po chodniku czy przejściach dla pieszych. Dopiero po ukończeniu pełnoletności nie ma wymogu posiadania dodatkowych uprawnień.

Jaki mandat za jazdę bez karty rowerowej

Kodeks wykroczeń stawia tu sprawę jasno. Za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę niemającą do tego uprawnienia, w nowym taryfikatorze przewidziano 200 zł mandatu. W niektórych przypadkach jednak - np. w momencie skierowania sprawy do sądu - ostateczna kara jaką przyjdzie zapłacić opiekunowi młodocianego rowerzysty, może wynieść nawet 1500 zł.

Mandat a osoby niepełnoletnie

Przy okazji warto przypomnieć, że kodeks wykroczeń precyzuje, że za wykroczenia odpowiada osoba, która popełnia czyn zabroniony dopiero po ukończeniu 17 lat. W większości przypadków policjant zatrzymujący nieletniego może go pouczyć - w sytuacji, gdy wykroczenie jest niewielkie. Jeśli doszło do sprowadzenia zagrożenia na drodze, policjant może skierować wniosek o ukaranie do sądu rodzinnego.

Karta rowerowa - jak ją zdobyć?

  • Egzaminy na kartę rowerową najczęściej przeprowadzają szkoły podstawowe. W komendzie wojewódzkiej policji istnieje sekcja profilaktyki, skąd policjanci na zaproszenie szkół przyjeżdżają i prowadzą zajęcia i egzaminy na kartę rowerową. 
  • Po ukończeniu szkoły do egzaminu można przystąpić w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.
  • Egzaminy takie organizują również komendy policji.

***

Najmocniejsze Porsche 718, Ioniq 6 z polskimi cenami. Koniec budowy A1. Motoflesz - odc. 90