Mandat z Niemiec. Co robić — płacić czy nie płacić?

Coraz więcej naszych rodaków podróżuje po Niemczech. Niektórzy dojeżdżają do rodziny, która tam pracuje. Nie brakuje też osób, dla których to tylko jedno z wielu państw, jakie pokonają samochodem, jadąc na przykład na wakacje do Belgii czy Francji. Co robić, gdy przyjdzie do nas mandat z Niemiec?

Mandat z Niemiec — płacić czy nie płacić? / Lukasz Szelemej
Mandat z Niemiec — płacić czy nie płacić? / Lukasz SzelemejEast News

Kiedy przyjdzie mandat z Niemiec i jak wygląda?

W razie popełnienia wykroczenia drogowego na terenie Niemiec możemy spodziewać się, że w dość krótkim czasie otrzymamy wezwanie do złożenia odpowiednich wyjaśnień lub wskazania sprawcy. Cała procedura przebiega niezwykle sprawnie.

W przeciągu kilku (zwykle 5-7) tygodni od zdarzenia otrzymamy list polecony zaadresowany na adres zamieszkania wskazany przez właściciela pojazdu. W kopercie znajdziemy wszelkie niezbędne informacje o karze, jaką na nas nałożono wraz z jej uzasadnieniem.

Dokumenty są przetłumaczone na język polski. Dołączany do nich kwestionariusz osobowy zawiera także miejsce na odwołanie się od mandatu z Niemiec. Po uzupełnieniu naszych danych i odesłaniu listu otrzymamy polecenie do zapłaty.

Jeśli chcielibyśmy poznać więcej szczegółów na temat popełnionego przewinienia, to zdecydowanie warto zalogować się na stronie niemieckiej policji. Można to zrobić przy pomocy danych dołączonych do wezwania. Witryna ta gwarantuje nam dostęp online do wszystkich informacji dotyczących naszej sprawy.

Za jakie wykroczenie mogę dostać mandat z Niemiec?

Od listopada 2021 roku u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Na jego mocy kary naliczane za przewinienia drogowe znacząco wzrosły. Lista wykroczeń jest bardzo długa. Te najczęściej popełniane to przede wszystkim przekroczenie prędkości, nieprawidłowe parkowanie, niezastosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej czy korzystanie z telefonu podczas jazdy.

Dodatkowo musimy wystrzegać się  jazdy na przysłowiowym "zderzaku". W zależności od prędkości osiągniętej w tym czasie przez pojazd kara wynosi od 25 do nawet 400 Euro!

Grzywna za nadmierną prędkość w terenie zabudowanym waha się od 30 Euro (poniżej 10 km/h) aż do 800 Euro (ponad 70 km/h). W terenie niezabudowanym natomiast — od 20 do 700 Euro. Co warto podkreślić, granica tolerancji w przypadku fotoradarów wynosi 3 km/h od zarejestrowanego pomiaru.

Mandat z Niemiec. Jak wypełnić formularz odpowiedzi?

Uzupełnienie dołączonego do mandatu z Niemiec formularza nie należy do skomplikowanych czynności. Wszystkie dokumenty przetłumaczone są na język polski. Należy jedynie wpisać swoje dane osobowe i odesłać kwestionariusz na wskazany na kopercie adres. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku odwoływania się od zasądzonej kary, a także przy odmowie jej przyjęcia, uzasadnienie musimy napisać już w języku niemieckim.

Mandat z Niemiec — płacić czy nie?

W ostatnich latach egzekwowanie mandatów od polskich kierowców popełniających wykroczenia poza granicami kraju stało się łatwiejsze. Wszystko dzięki systemowi wymiany informacji, który od 2014 roku działa także i w Polsce.

Krajowy Punkt Kontaktowy umożliwia sprawną i szybką komunikację służb z poszczególnych krajów oraz przekazywanie pomiędzy nimi danych na temat kierowców i pojazdów, które złamały przepisy ruchu drogowego na terenie dowolnego kraju Unii Europejskiej.

W praktyce oznacza to, że o wiele lepiej będzie uregulować mandat. Jeśli tego nie zrobimy, to podczas zwykłej, rutynowej kontroli drogowej, będziemy musieli niezwłocznie zapłacić zaległą karę na miejscu, wraz z wszelkimi odsetkami. Co gorsza, możemy nawet otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na terenie kraju. Ryzykujemy też skierowanie sprawy do sądu. Zdarza się, że w przypadku uchylania się od zapłaty, niemieckie służby kierują wnioski do polskich sądów rejonowych. Wtedy też wszczęte zostaje postępowanie windykacyjne, które ma na celu wyegzekwowanie zapłaty.

Jak zapłacić mandat z Niemiec przez internet?

Jeśli nie mamy czasu, aby udać się na pocztę, możemy w szybki sposób uregulować płatność przez internet. W tym celu musimy wpłacić widniejącą na mandacie kwotę pieniężną na rachunek niemieckiego urzędu. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w treści wezwania do zapłaty.

Pamiętajmy, aby w tytule wpisać swoje dane osobowe — przede wszystkim imię, nazwisko oraz numer mandatu. Należy mieć na uwadze, że w Niemczech środkiem płatniczym jest Euro. Zalecanymi formami przelewów są w takiej sytuacji systemy SEPA lub SWIFT.

Czy mandat z Niemiec się przedawnia?

Ze względu na wysoką efektywność ściągania należności, szansa na przedawnienie się mandatu z Niemiec jest bardzo mała. Jeśli nie uregulujemy płatności, to w przyszłości mogą czekać nas z tego powodu przykre konsekwencje. Warto jednak pamiętać o tym, że to na niemieckich służbach drogowych spoczywa obowiązek poinformowania o popełnieniu wykroczenia. Nieprzekraczalny termin to trzy miesiące.

***

Moto flesz - odcinek 45. Zakaz rejestracji aut spalinowych i nowe modele samochodówINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas