Reklama

Kto powinien jechać pierwszy w takiej sytuacji? Nie patrz na te znaki, bo cię zmylą

Na grafice możecie zobaczyć pozornie prostą sytuację - samochód oraz tramwaj poruszają się tą samą drogą z pierwszeństwem. Potwierdzają to ustawione znaki. Samochód jedzie prosto, a tramwaj skręca w lewo - kto powinien pojechać pierwszy?

Kiedy samochód ma pierwszeństwo przed tramwajem?

Popatrzcie najpierw na poniższy rysunek:

W tej sytuacji pierwszeństwo ma samochód czy tramwaj? Oczywiście samochód, ponieważ znajduje się on na drodze z pierwszeństwem.

W pokazanej powyżej sytuacji nie może być mowy o sytuacji równorzędnej, gdyż samochód znajduje się na drodze z pierwszeństwem, a tramwaj na drodze podporządkowanej. Pierwszeństwo ma zatem samochód przed tramwajem.

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przed samochodem

Spójrzmy teraz na sytuację, przedstawioną wcześniej - tramwaj i samochód spotykają się na drodze z pierwszeństwem:

Na tym skrzyżowaniu nie mamy do czynienia z pierwszeństwem łamanym. W tej sytuacji zarówno tramwaj jak i samochód znajdują się na drodze z pierwszeństwem. Gdyby były to dwa samochody, pierwszeństwo miałby jadący prosto, a ustąpić musiałby mu ten skręcający w lewo Jednak ponieważ skręcającym jest pojazd szynowy, to on ma pierwszeństwo w takiej sytuacji.

Reklama

Warto więc zapamiętać, że tramwaj ma tylko wtedy pierwszeństwo przed samochodem, jeżeli tramwaj i samochód znajdują się w sytuacji równorzędnej.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy