Reklama

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? Lista jest całkiem długa

Bez względu na miejsce zajmowane w samochodzie, każdy pasażer jest zobowiązany do zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Nieprzestrzeganie tych przepisów jest zagrożone mandatem, ale istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Sprawdzamy, co mówią przepisy na ten temat.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie został wprowadzony w obecnym kształcie dopiero w 1991 roku. Wcześniejsze przepisy z 1983 roku zobowiązywały kierowcę i pasażera do zapinania pasów na przednich siedzeniach podczas jazdy poza terenem zabudowanym. 

Natomiast w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o ruchu drogowym doprecyzowało kwestię do tego stopnia, że kierowca oraz osoba przewożona pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa mają obowiązek z nich korzystać. Nie ma znaczenia, gdzie siedzi pasażer i po jakich drogach się poruszają.

Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa - jaki mandat grozi?

W tej kwestii taryfikator mandatów przewiduje grzywnę w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne dla kierowcy. Jeśli w samochodzie znajdują się inne osoby, które podczas jazdy nie miały zapiętych pasów - kierowca otrzymuje mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne. Oprócz tego każdy z pasażerów otrzymuje indywidualnie mandat w wysokości 100 zł.

Reklama

Gdyby kierowca miał zapięte pasy i poprosił o to pasażerów, w razie kontroli nie dostałby mandatu. Natomiast wszyscy dorośli pasażerowie bez zapiętych pasów otrzymaliby 100-złotowy mandat.

Pasy bezpieczeństwa w ciąży. Czy są obowiązkowe?

Ustawodawca przewidział pewne wyłączenia dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa. Obowiązek zapinania pasów nie dotyczy kobiet w ciąży. Jedynym warunkiem jest to, że ciąża musi być widoczna.

Eksperci od bezpieczeństwa jazdy zalecają jednak, aby kobiety nawet w zaawansowanej ciąży zapinały pasy. Ich prawidłowe stosowanie będzie chronić matkę i dziecko. Na rynku są dostępne różne adaptery na pasy, które poprawią komfort podróżowania z zapiętymi pasami.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Okazuje się, że nie tylko kobiety w widocznej ciąży są zwolnione z zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Przepisy dokładnie precyzują listę osób, które są wyłączone z tego obowiązku:

  • osoby z orzeczeniem lekarskim, które zawiera przeciwwskazania do używania pasów,
  • kierujący taksówką podczas przewożenie klienta,
  • instruktor podczas szkolenia na prawo jazdy,
  • egzaminator podczas egzaminu na prawo jazdy,
  • służby państwowe - podczas transportu osoby lub osób zatrzymanych,
  • funkcjonariusze SOP podczas wykonywania czynności służbowych,
  • żołnierze Żandarmerii Wojskowej podczas ochrony,
  • zespół medyczny podczas udzielania pomocy medycznej,
  • konwojent podczas pracy (przewożenia środków pieniężnych),
  • chory oraz osoby niepełnosprawne przewożone na noszach lub w wózku inwalidzkim.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe | pasy bezpieczeństwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy