Kto może jeździć buspasem? W tych sytuacjach pojedziesz nim zwykłym autem

Większość kierowców ma świadomość, że buspasem mogą się poruszać wyłącznie autobusy miejskie i samochody elektryczne. Okazuje się, że w ramach obowiązujących przepisów istnieje mnóstwo wyjątków zezwalających na jazdę buspasem. Sprawdzamy, o jakie sytuacje chodzi.

Co to jest buspas?

Buspas to specjalnie wydzielony pas jezdni, którego zadaniem jest usprawnienie przejazdu w godzinach szczytu pojazdom zajmującym się transportem publicznym. Zwykle buspasy są ulokowane po prawej stronie drogi, żeby autobusy mogły bez większych problemów zjeżdżać na przystanki.

Przepisy określają dokładnie, w jaki sposób powinien być oznaczony buspas. W tym celu przewidziano dwa znaki: pionowy D-12 oraz poziomy P-22. Kierowcy bardzo często nie zauważają tego pierwszego, ale drugi już dużo trudniej zignorować, ponieważ jest to wielki napis "BUS" znajdujący się na jezdni.

Reklama

Jakie pojazdy mogą się poruszać buspasem?

Jak sama nazwa wskazuje, buspasem mogą się poruszać pojazdy wykonujące odpłatny przewóz na stale wyznaczonych, regularnych liniach. W związku z tym, specjalnym pasem mogą się poruszać autobusy, trolejbusy, a także podmiejskie lub dalekobieżne busy.

Od jakiegoś czasu przywilej korzystania z buspasów przysługuje również kierowcom samochodów elektrycznych oraz zasilanych wodorem. To jednak nie koniec, ponieważ buspasem mogą się poruszać inne pojazdy. Wystarczy, że obok znaku pojawi się odpowiednia adnotacja na tabliczce, upoważniająca do wjazdu. Może to być:

  • motocykl,
  • rower,
  • taksówka,
  • pojazd należący do Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych (MTON).

Jeśli na drodze pojawi się napis "TRAM" to oznacza, że w tym miejscu kierowca musi się liczyć z obecnością tramwaju.

Kiedy można jechać zwykłym samochodem po buspasie?

Przepisy dopuszczają jazdę zwykłymi samochodami osobowymi lub innymi pojazdami po buspasie. Jest to możliwe w sytuacji, gdy znajdują się odpowiednie znaki. Najczęściej buspas funkcjonuje w określonych godzinach szczytu - np. pomiędzy godziną 7 i 9, a także 16 i 18. Mogą również być wyszczególnione określone dni tygodnia (np. od poniedziałku do piątku). Poza tymi okresami czasu znikają limity związane z możliwością poruszania się buspasem. Trzeba jednak uważać, ponieważ wiele buspasów jest aktywnych całą dobę.

W niektórych miastach przy znaku oznaczającym buspas pojawia się tabliczka "1+3". To oznacza, że z buspasa może skorzystać kierowca, którzy przewozi trzech pasażerów. Oprócz tego na buspas możemy wjechać, gdy w jego ciągu znajduje się skręt w prawo albo dojazd do posesji. Należy wtedy zwrócić uwagę, czy nie przekraczamy linii ciągłej podczas tego manewru.

Co oznacza "DOP" przy znaku?

W niektórych miastach w Polsce obowiązują różne przepisy dotyczące użytkowania buspasów. Często mogą się  po nich poruszać motocykle i taksówki, a przy znaku pojawia się wtedy oznaczenie "DOP". Jest to skrót zastępujący wszystkie pojazdy uprawnione do poruszania się po danym mieście. Dlatego warto zapoznać się z lokalnymi regulacjami w tej kwestii zanim popełnimy wykroczenie.

Mandat za jazdę buspasem

Taryfikator mandatów przewiduje wykroczenie za niedozwoloną jazdę buspasem. Nie jest to jednak mandat wysoki - policjant może nałożyć grzywnę w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny. Rachunek będzie wyższy, jeśli przy okazji np. przejechaliśmy linię ciągłą.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: buspas | przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy