Konfiskata aut rusza od 14 marca. Zero tolerancji dla kierowców
Od 14 marca 2024 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy, które zaostrzają kary za jazdę po pijanemu. Jedną z najważniejszych zmian jest możliwość konfiskaty pojazdu od kierujących, którzy zostaną zatrzymani z zawartością alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila.
Już za tydzień pojawią się pierwsze informacje o kierowcach, którzy po pijanemu wsiedli za kierownicę - w zależności od poziomu wykrytego alkoholu będzie im grozić nawet konfiskata pojazdu. Głównym celem wprowadzenia konfiskaty pojazdów jest:
- Zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Jazda po pijanemu jest jedną z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych.
- Zniechęcenie do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.
- Ograniczenie dostępności pojazdów dla osób, które stwarzają zagrożenie na drodze.
Konfiskata pojazdu następuje w przypadku:
- Prowadzenia pojazdu z zawartością alkoholu we krwi co najmniej 1,5 promila (konfiskata obligatoryjna).
- Spowodowania wypadku drogowego pod wpływem alkoholu (zawartość alkoholu we krwi co najmniej 1 promil).
- Spowodowania wypadku drogowego (zawartość alkoholu we krwi między 0,5 a 1,0 promila - o konfiskacie zadecyduje sąd).
Jeśli nietrzeźwy kierowca doprowadzi do wypadku, także dojdzie do konfiskaty albo przepadku równowartości pojazdu, kiedy ten nie należy do niego, np. kiedy auto jest leasingowane lub wynajmowane. Przepadek równowartości wystąpi również w sytuacji, gdy pojazd zostanie tak mocno uszkodzony, że jego wartość bardzo spadnie. W tym wypadku limitem jest 1 promil we krwi (konfiskata obligatoryjna) lub powyżej 0,5 promila we krwi (decyzję podejmie sąd).
Skonfiskowane auta trafiają na licytacje komornicze. Ubezpieczenie AC nie obejmuje konfiskaty. W przypadku utraty pojazdu, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
Konfiskata nie obejmuje pojazdów:
- Służbowych, prowadzonych w ramach wykonywania obowiązków zawodowych. W takim przypadku sąd może orzec nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 000 zł do 100 000 zł.
- Niebędących własnością sprawcy (np. leasingowanych, wynajmowanych). Wówczas sąd orzeka przepadek równowartości pojazdu.
W przypadku, gdy samochód jest współwłasnością, konfiskacie (a raczej przepadkowi równowartości pojazdu) podlega tylko udział sprawcy. Pozostali współwłaściciele zachowają pojazd.
Konfiskata obejmuje:
- samochody osobowe,
- motocykle,
- quady,
- motorowery,
- ciągniki rolnicze,
- maszyny budowlane,
- inne pojazdy mechaniczne.
Oprócz konfiskaty samochodu, za jazdę po alkoholu grożą również inne kary, takie jak:
- wysoka grzywna (do 30 000 zł),
- pozbawienie wolności (do 2 lat),
- zakaz prowadzenia pojazdów (od 3 do 15 lat)
Nowe przepisy spotkały się z mieszanymi opiniami, choć tego typu kary grożą kierowcom w wielu krajach za granicą, gdzie są one wręcz nawet bardziej surowe - np. w Estonii konfiskata grozi już za minimalny poziom alkoholu we krwi, np. we Francji poziom graniczny to pół promila. Zwolennicy twierdzą, że są one konieczne, aby ukrócić problem jazdy po pijanemu. Przeciwnicy natomiast argumentują, że konfiskata pojazdu jest zbyt surową karą i może dotknąć nie tylko sprawców, ale również ich rodziny.