Kod 69 w prawie jazdy. Najpierw dmuchasz, potem jedziesz
Tzw. blokady alkoholowe są od lipca 2024 roku obowiązkowym wyposażeniem pojazdów ciężarowych, jednak urządzenia te można montować także w autach osobowych w przypadku kierowców, którzy wcześniej zostali złapani na jeździe po pijanemu. Jak pokazuje przykład 60-latka, który został skontrolowany przez ciechanowską drogówkę, nie wszyscy jednak stosują się do obowiązku wyposażenia auta w alkoblokadę. Jazda autem bez blokady alkoholowej zagrożona jest karą więzienia.
60-latek przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 40 km/h i został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Ciechanowie. Po sprawdzeniu jego danych okazało się, że nie tylko złamał przepis dotyczący ograniczenia prędkości, ale też poruszał się pojazdem, który nie był wyposażony w alkoblokadę. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia, a o jego losie zdecyduje sąd.
Blokada alkoholowa to nic innego jak urządzenie działające jak alkomat. Montuje się je w pojazdach na koszt właściciela, po uprzedniej zgodzie sądu. Aby starać się o blokadę alkoholową należy skierować darmowy wniosek do sądu rejonowego. O zamontowanie blokady mogą starać się kierowcy, którzy przyłapani zostali na jeździe po pijanemu, ale nie wcześniej niż po upływie połowy okresu zawieszenia uprawnień - czyli ktoś, komu zabrano prawo jazdy na rok, może ubiegać się o blokadę po sześciu miesiącach. W przypadku kierowców z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów blokadę alkoholową można uzyskać dopiero po 10 latach. Alkoblokada uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi powyżej 0,1 mg/l alkoholu.
Kierowcy, wobec których zastosowano ograniczenie do prowadzenia pojazdami w postaci blokady alkoholowej otrzymują dokument prawa jazdy, w którym w polu 12 wymóg ten oznaczono kodem 69. Na kierowcy w takim wypadku ciąży obowiązek posiadania przy sobie okazywania na żądanie uprawnionego organu:
- zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z wynikiem pozytywnym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową oraz;
- dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej, wystawionego przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela.
Warto pamiętać, że kierowcy, którzy stracili uprawnienia na więcej niż rok muszą ponownie przejść kurs i zdać egzamin na prawo jazdy.
Kalibrację blokady alkoholowej należy wykonywać co maksymalnie 12 miesięcy, zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Dodatkowo, jak czytamy w tejże ustawie, “badanie techniczne pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową przeprowadza się po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej". Blokada alkoholowa jest bezpośrednio połączona z zapłonem pojazdu.
Blokadę alkoholową można kupić, co zwykle kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych (w zależności od modelu samochodu), a montaż to kolejne kilkaset złotych. Blokadę można też wynająć w miesięcznym abonamencie za kilkadziesiąt złotych. Koszt corocznej kalibracji blokady alkoholowej to minimum 200 zł.
Za jazdę autem bez blokady alkoholowej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.