Kierowcy wchodzą na mObywatel i są w szoku. Ta data to nie pomyłka
Nie wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, że punkty karne już nie znikają po roku. Potrzeba na to pełne dwa lata. Jak sprawdzić w internecie, ile mam punktów karnych?
Spis treści:
Limit punktów karnych
Limit punktów karnych w Polsce wynosi 24. Nie oznacza to, że uzbieranie takiej liczby punktów wiąże się z utratą prawa jazdy. Dopiero 25. punkt jest jednoznaczny z utratą uprawnień. Ta zasada nie dotyczy jednak wszystkich kierowców. W przypadku osób, które posiadają uprawnienia krócej niż rok lub nie ukończyły 20. roku życia, limit wynosi 20 punktów karnych. "Oczko", czyli 21 punktów karnych wiąże się z utratą prawa jazdy. Co się dzieje potem? Kierowca zobowiązany jest do ukończenia dodatkowego egzaminu. Jest on złożony zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej.
Do niedawna kierowcy mogli zmniejszyć liczbę punktów karnych. Wystarczyło odbyć dodatkowy, płatny 6-godzinny kurs w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który redukował liczbę punktów o 6. Od 17 września 2022 r. to już niemożliwe - kursy reedukacyjne przestały istnieć. Tego samego dnia termin ważności punktów karnych nie wynosi 12 miesięcy, jak to miało miejsce dotychczas, a 24 miesiące. Jeśli zatem na naszym koncie znajdują się jakieś punkty karne nałożone 17 września lub później, ich termin ważności nie jest pomyłką - wynosi dwa lata, a nie rok. Co więcej, mowa o dwóch latach nie od nałożenia kary, ale od chwili uregulowania mandatu, za który zostały przyznane.
Jeżeli na czyimś koncie znajdowały się już jakieś punkty karne, nałożone przed 17 września, to przedawnią się one po 12 miesiącach od chwili ich nałożenia. Zmiany w prawie, które weszły w życie w połowie września ubiegłego roku, nie wydłużają terminu ważności otrzymanych wcześniej punktów karnych - dotyczą tych nałożonych 17 września i później.
Jak sprawdzić punkty karne w internecie?
Obecnie najwygodniejszą i najszybszą opcją sprawdzenia liczby punktów karnych jest skorzystanie z oferowanych usług internetowych. Umożliwia to CEPiK, czyli system informatyczny obejmujący centralną ewidencję pojazdów i kierowców. W systemie możemy sprawdzić także m.in. datę i miejsce otrzymania mandatu oraz szczegóły przewinienia. Ponadto sprawdzimy liczbę punktów karnych – aktywnych, a także nieaktywnych, czyli tych, w przypadku których odmówiliśmy przyjęcia mandatu i czekamy na decyzję sądu.
Aby sprawdzić stan konta z punktami karnymi, wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i przejść do zakładki "Kierowcy i pojazdy". Następnie wybieramy opcję "Sprawdź punkty karne" i logujemy się za pośrednictwem profilu zaufanego. Obsługiwane jest również logowanie przez bankowość internetową.
Liczba punktów karnych jest także widoczna w aplikacji mObywatel.
Punkty karne można sprawdzić na komisariacie
Swoje punkty karne możemy skontrolować również bardziej tradycyjnymi sposobami. Można udać się osobiście na komisariat policji i wylegitymować dowodem osobistym. Pozyskanie informacji o punktach karnych jest darmowe. Jeśli jednak będziemy potrzebowali pisemnego potwierdzenia, wtedy musimy wypełnić wniosek i zapłacić 17 złotych.
***