Kierowcy na widok znaku E-17a zwalniają do 50 km/h. To poważny błąd
Każdy kierowca powinien doskonale znać wszystkie znaki drogowe, ale nie jest tajemnicą, że mało kto zna dokładną definicję każdego z nich. Kierujący częściej odwołują się do swoich nawyków, przyzwyczajeń oraz intuicji, ale ta nie zawsze bywa trafna. Doskonałym tego przykładem jest zła interpretacja znaku E-17a.
Znak E-17a bardzo łatwo spotkać na swojej drodze, ale pod warunkiem, że wyjedziemy poza naszą miejscowość. Dojeżdżając do kolejnej, jest spora szansa, że spotkamy wspomniany znak. Jest to zielona tablica, na której białymi literami zapisana jest nazwa miejscowości, do której wjeżdżamy.
A z jaką prędkością należy poruszać się, wjeżdżając do miejscowości? Jeśli odpowiedzieliście "50 km/h", to... jesteście w poważnym błędzie.
Ile wynosi dopuszczalna prędkość za znakiem E-17a?
Wbrew temu co niektórzy sądzą, znak E-17a nie narzuca limitu prędkości do 50 km/h. Co więcej nie narzuca on żadnej zmiany prędkości. Za nim obowiązuje więc ten sam limit, co przed nim.
Dlaczego tak się dzieje? Znak E-17a informuje, że wjechaliśmy do jakiejś miejscowości, ale wcale nie informuje o terenie zabudowanym. Od tego jest charakterystyczna tablica D-42 (przedstawiająca czarny zarys zabudowań na białym tle). Bywa, że oba znaki znajdują się jeden pod drugim, ale mogą też być stosowane rozdzielnie.
Pułapka ograniczenia prędkości na znaku E-17a
Alternatywnie znak E-17a może być łączony ze znakiem wskazującym na konkretne ograniczenie prędkości. To pułapka na nieświadomych kierowców, którzy sądzą, że takie ograniczenie odwoła pierwsze skrzyżowanie.
Jeśli znak ograniczenia prędkości znajduje się razem ze znakiem E-17a, oznacza to, że wskazany limit obowiązuje na całym terenie miejscowości. Nie musi być potem powtarzany i przestaje być wiążący dopiero, gdy miniemy tablicę informującą o opuszczeniu danej miejscowości.
Co oznaczają zielone znaki kierunku i miejscowości?
Znaki kierunku i miejscowości są to znaki drogowe, do których można zaliczyć:
- tablice przeddrogowskazowe,
- tablice kierunkowe,
- drogowskazy,
- numery dróg,
- informacje o obiektach i atrakcjach turystycznych.
Zadaniem tych znaków jest ułatwienie kierowcy dotarcie do zamierzonego celu. Mogą mieć kształt prostokąta lub strzałki.