Jeśli masz na koncie jedną z tych rzeczy, to zapomnij o odszkodowaniu z NNW

Wybierając ubezpieczenie dla samochodu mamy do wyboru różne usługi skrywające się za trudnymi do rozszyfrowania skrótami. Najważniejszym jest OC, ale jednym z ciekawszych jest NNW. Sprawdzamy, na czym polega takie ubezpieczenie, dlaczego warto je mieć i jakie zachowania na drodze wykluczają wypłatę odszkodowania.

Ubezpieczenie NNW - co to takiego?

Skrót NNW oznacza ubezpieczenie komunikacyjne od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, którego celem jest ochrona życia kierowcy i pasażerów. W sytuacji, gdy doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym, odszkodowanie z NNW trafia do najbliższych zmarłego. Natomiast w sytuacji, gdy są ranni, pieniądze z tej polisy pokrywają koszty ich leczenia i rehabilitacji.

Wypłaty z tytułu tego ubezpieczenia są dokonywane na podstawie zapisów zawartych w umowie. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych może się mocno różnić. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze usługi.

Reklama

Ubezpieczenie NNW jest dobrym uzupełnieniem obowiązkowego OC i dobrowolnego AC.

NNW - jakie wypadki obejmuje?

Zakres sytuacji objętych ubezpieczeniem NNW pokrywa szerokie spektrum zdarzeń. Za nieszczęśliwy wypadek można uznać następujące sytuacje:

  • Pożar w aucie.
  • Potrącenie podczas wsiadania lub wysiadania z auta.
  • Uderzenie w nasz pojazd podczas postoju.

NNW - jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych różnią się między sobą wariantami NNW. Chodzi o zakres ochrony, a także maksymalną sumę ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że im wyższa, tym większy spokój później mamy. Czasami różnica pomiędzy składką za wyższą sumę gwarancyjną jest niewielka.

Przy ustalaniu wypłat odszkodowania towarzystwa posługują się tabelami oceny uszczerbku na zdrowiu. Pozwala to łatwiej oszacować, ile w danym przypadku należy się poszkodowanemu. W przypadku jednego typu urazu udział procentowy jest liczony np. od sumy 10 tys. zł, a w droższym ubezpieczeniu od 50 tys. zł.

Ubezpieczenie NNW jest przypisane do auta czy osoby?

To jest ważna kwestia, o której nie zawsze wiedzą kierowcy. Ubezpieczenie NNW jest przypisane do pojazdu, a nie do osoby. Oznacza to w praktyce mniej więcej tyle, że pożyczony przez nas samochód jest przekazywany wraz z ochroną NNW.

Z kolei jeśli pożyczymy od kogoś samochód bez NNW to nie możemy liczyć na odszkodowanie w razie wypadku. Możemy wtedy zawrzeć polisę imienną, żeby mieć dodatkową ochronę. Wówczas ubezpieczenie obejmie osoby wymienione w umowie. I to bez względu na samochód, którym podróżują.

Jakie kryteria decydują o wysokości składki ubezpieczenia NNW?

W przypadku ubezpieczenia NNW podczas wliczania składki są brane te same kryteria, co w przypadku pozostałych polis. Ubezpieczyciela interesuje:

  • wiek kierowcy,
  • okres posiadania prawa jazdy,
  • marka pojazdu
  • historia ubezpieczeniowa
  • zakup ubezpieczenia w pakiecie.

NNW - wyłączenia odpowiedzialności

Kupując ubezpieczenie NNW warto od razu wiedzieć, jakie sytuacje powodują wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Są to zdarzenia, które nie podlegają ochronie nawet przy ważnym NNW. Praktyka pokazuje, że są to te same wykluczenia, co w przypadku ubezpieczenia OC.

Należą do nich:

  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych,
  • kierowanie pojazdem bez ważnego prawa jazdy,
  • prowadzenie pojazdu pochodzącego z kradzieży,
  • jazda pojazdem bez ważnych badań technicznych (istotne dla starszych aut, w których stan techniczny mógł być jedną z przyczyn wypadku),
  • udział w zawodach sportowych, np. rajdach, wyścigach.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie | kierowcy | odszkodowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama