Jazda bez prawa jazdy. Jaka kara dziś za to grozi?
Jazda bez prawa jazdy do niedawna była karane mandatem. Od stycznia 2022 roku konsekwencje są już dużo poważniejsze, a o losie takiego decyduje sąd. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Spis treści:
Do końca ubiegłego roku, kierujący pojazdem złapany podczas jazdy bez odpowiednich uprawnień (np. jazda motocyklem posiadając tylko prawo jazdy kat. B albo samochodem, mając kat. A), dostawał mandat w wysokości 300 zł. Natomiast osoba nie posiadająca w ogóle prawa jazdy była karana mandatem w wysokości 500 zł. Od 1 stycznia 2022 roku kary za takie wykroczenia są dużo bardziej dotkliwe.
Jazda bez prawa jazdy - co grozi
Wszystko wynika ze znowelizowanego Kodeksu wykroczeń, a konkretnie art. 94, który stanowi:
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. § 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
To oznacza, że kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień może kosztować od 1,5 do 30 tys. złotych, ale to koniec problemów. Nowe przepisy obligują sąd do orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.
To sprawia, że policjant podczas zatrzymania nie prowadzi już postępowania mandatowego tylko automatycznie przygotowuje wniosek o ukaranie do sądu. Przepisy przewidują, że zakaz prowadzenia potrwa minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lata.
Przyłapany na gorącym uczynku kierowca, który nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdu, nie może kontynuować jazdy. Jeśli nie ma z nim osoby, która posiada odpowiednie uprawnienia, pojazd zostanie odholowany na koszt zatrzymanego.
Co grozi za jazdę autem wbrew sądowemu zakazowi
Jazda bez uprawnień jest traktowana jako wykroczenie. Z kolei wsiadanie za kółko wbrew sądowemu zakazowi jest już przestępstwem - grozi za to nawet 5 lat więzienia. Tę kwestię precyzuje Kodeks karny:
Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, wykonywania czynności wymagających zezwolenia (...), prowadzenia pojazdów (...) albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jazda po utracie uprawnień - co grozi
Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy policja tymczasowo zatrzymała dokumenty, np. za przekroczenie prędkości. Jazda bez prawa jazdy w czasie trwania 3-miesięcznego zakazu skutkuje przedłużeniem zakazu do 6 miesięcy (decyzję wydaje starosta). Jeśli kierowca ponownie złamie zakaz, ryzykuje utratą prawa jazdy.
Kierowca, który zbagatelizował zakaz i został ukarany odebraniem prawa jazdy (na podstawie decyzji starosty) musi ponownie podejść do egzaminu.
Jeśli wtedy zostanie jeszcze raz przyłapany na prowadzeniu pojazdu (po odebraniu uprawnień przez starostę) - grożą mu nawet 2 lata więzienia. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje sąd.