Jaki jest mandat za przewożenie dziecka bez fotelika? Może zaboleć

Foteliki dla dzieci to sposób na przewożenie najmłodszych pasażerów w bezpieczny i komfortowy sposób. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki, kiedy policjanci zatrzymują pojazd, w którym dziecko, które powinno być umieszczone w foteliku, podróżuje na kanapie lub przednim siedzeniu. Co za to grozi?

Przewożenie dziecka bez fotelika to skrajna nieodpowiedzialność. Z uwagi na wzrost i budowę ciała, zwykłe pasy bezpieczeństwa nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony (dziecko może się z nich na przykład wyślizgnąć). Do tego dochodzi ryzyko poważnych obrażeń z uwagi na nieodpowiednie podparcie głowy czy szyi. 

Oczywiście z tego względu foteliki dzielimy na kilka kategorii w ten sposób, by każdy z nich był dobrany do wieku dziecka, zapewniając mu odpowiednią ochronę. Kupując fotelik należy raczej unikać egzemplarzy używanych, chyba, że mówimy o foteliku z pewnego źródła, co do którego nie ma wątpliwości, że nie brał udziału w wypadku. Najlepiej udać się do sklepu z fotelikami, w którym sprzedawcy doradzą odpowiedni sprzęt dopasowany do wieku i budowy dziecka.

Reklama

Jazda w foteliku. Przepisy

Co ciekawe, istnieją wyjątki od obowiązku jazdy w foteliku. Nie jest on konieczny, gdy jedziemy taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego czy pojazdem policji lub straży miejskiej, a także kiedy mamy odpowiednie zaświadczenie o przeciwwskazaniu do do przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa. Zapisy w ustawie Prawo o ruchu drogowym dopuszczają także przewożenie dziecka bez fotelika (tylko zapiętego w pasy bezpieczeństwa), jeśli ma ono co najmniej 135 cm wzrostu i z uwagi na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniego fotelika. 

Kolejny wyjątek dotyczy pojazdów, w których, z uwagi na konstrukcję, nie jest możliwe zamontowanie trzeciego fotelika w przypadku gdy dwójka dzieci jest już przewożona w foteliku - wtedy trzecie dziecko, pod warunkiem, że ma co najmniej trzy lata, może jechać zapięte w pasy bezpieczeństwa. W każdym innym przypadku dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą być umieszczone w foteliku bezpieczeństwa, który jest zgodny z ich masą i wzrostem oraz warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej.

Brak fotelika. Mandat

Kiedy policjant ujawni, że dziecko jest przewożone bez fotelika (lub fotelik jest nieprawidłowo zamontowany) nałoży na kierowcę mandat w wysokości 300 zł, a do tego zapisze 5 punktów karnych. Jeśli dwójka dzieci przewożona jest bez fotelika, to liczba punktów podwaja się, natomiast w przypadku trójki i więcej dzieci kierowca ukarany zostanie 15 punktami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | foteliki dla dzieci | fotelik samochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy