Jak jeździć po skrzyżowaniach typu Y, a jak po tych typu T? Pytań jest sporo
Jakie zasady panują na skrzyżowaniach typu Y, X czy T? Jak poruszać się po rondach? Przeglądamy przepisy ruchu drogowego, szukając odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Spis treści:
Co to jest skrzyżowanie - definicja
Na dobry początek warto zapoznać się z czystą definicją skrzyżowania ujętą w ustawie Prawo o ruchu drogowym art. 2. pkt. 10, która stanowi, że jest to:
Przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.
W Polsce możemy wyróżnić kilka rodzajów skrzyżowań ze względu na ich wygląd:
- skrzyżowanie w kształcie litery T,
- skrzyżowanie w kształcie liter Y (rozwidlenie),
- skrzyżowanie w kształcie litery X,
- skrzyżowanie o ruchu okrężnym (rondo).
Skrzyżowanie - hierarchia znaków
Wjeżdżając na skrzyżowanie trzeba się dostosować do znaków i zasad w następującej kolejności:
- 1sygnały wydawane przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym (np. policję),
- sygnały świetlne,
- znaki regulujące pierwszeństwo przejazdu,
- ustawowe normy regulujące pierwszeństwo.
Typy skrzyżowań i zasady poruszania się
- Skrzyżowanie równorzędne - jest to typ skrzyżowania, na którym nie określono pierwszeństwa przejazdy przez znaki drogowe lub sygnalizację świetlną. Na takim skrzyżowaniu pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Skręcając w lewo, musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi skręcającemu w prawo oraz pojazdowi nadjeżdżającemu z naprzeciwka. Jedynym wyjątkiem na takim skrzyżowaniu są pojazdy uprzywilejowane - zawsze mają pierwszeństwo bez względu na to, z której strony nadjeżdżają.
- Skrzyżowanie nierównorzędne - jest to skrzyżowanie, na którym pierwszeństwo przejazdu jest definiowane przez znaki drogowe.
- Skrzyżowanie bezkolizyjne - jest to typ skrzyżowania, na którym zmiana kierunku jazdy odbywa się w sposób bezkolizyjny. Zaliczam do niego stosowanie sygnalizacji świetlnej fazowej - wjazd jest dozwolony tylko z jednego kierunku jazdy, wymagane jest stosowanie kierunkowskazu.
- Skrzyżowanie o ruchu kierowanym - jest to skrzyżowanie, na którym pierwszeństwo przejazdu definiuje sygnalizacja świetlna.
- Skrzyżowanie o ruchu okrężnym (rondo) - na takim skrzyżowaniu pierwszeństwo jest uwarunkowane oznakowaniem. Jeśli przed rondem znajduje się znak C-12, traktujemy je identycznie jak w przypadku skrzyżowania dróg równorzędnych. W sytuacji, gdy przed wjazdem na rondo znajduje się znak A-7, traktujemy skrzyżowanie jako drogę z pierwszeństwem.
Przejazd przez skrzyżowanie - zasady
Pomimo powyższych uwarunkowań, dobrą praktyką podczas jazdy na skrzyżowaniu jest czujność oraz zasada ograniczonego zaufania. Zanim wjedziemy na skrzyżowanie, warto upewnić się, że inny uczestnik ruchu nie łamie powyższych reguł. W innym wypadku może dojść do kolizji nie z naszej winy.