Ile czasu można jeździć po zabraniu prawa jazdy?

Kierowcy, którym zabrano prawo jazdy na trzy miesiące mogą jechać dalej, nawet po popełnieniu zagrożonego tą karą wykroczenia. Taka furtka przygotowana przez ustawodawcę to ukłon w stronę tych, którzy na przykład prowadzą pojazd sami, daleko od domu czy w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Ile czasu po zatrzymaniu prawa jazdy można prowadzić samochód?

Ile czasu można jeździć po zabraniu prawa jazdy?
Ile czasu można jeździć po zabraniu prawa jazdy? Fot. Piotr JedzuraEast News

Kara zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące to jeden ze sposobów walki z tymi kierowcami, którzy znacznie przekraczają prędkość oraz tymi, którzy zabierają na pokład samochodu zbyt dużą liczbę pasażerów. Jak wygląda taka procedura i za co można stracić możliwość jazdy samochodem przez 3 miesiące?

Od jakiego momentu liczy się zatrzymanie prawa jazdy?

Jeśli kierowca zostanie przyłapany na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym, policjant jest zobowiązany zatrzymać jego prawo jazdy, podobnie w sytuacji, gdy na pokładzie będzie co najmniej o trzy osoby więcej niż wynika to z wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Co ciekawe, kierowca, którego prawo jazdy zostało zatrzymane, może kontynuować jazdę. Bez zagrożenia konsekwencjami może prowadzić samochód jeszcze przez 24 godziny od momentu ujawnienia wykroczenia. W przypadku kierowców z zagranicznym prawem jazdy okres ten wydłuża się do 72 godzin.

Kierowca, którego prawo jazdy zostało zatrzymane, może kontynuować jazdę.PIOTR JEDZURA/REPORTEREast News

Jak wygląda procedura zatrzymania prawa jazdy?

Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda następująco. Funkcjonariusz nie musi zatrzymywać samego blankietu, szczególnie, że obecnie nie wymaga się, aby dokument prawa jazdy mieć ze sobą. Odpowiednia informacja zostanie wprowadzona do centralnej ewidencji kierowców, czyli elektronicznej bazy. Sprawa jednak nie jest taka prosta, jak się wydaje, bowiem wielu kierowców skarżyło się na skutki decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że starosta nie może wydawać administracyjnej decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy wyłącznie na podstawie informacji od policji. Sprawa trafiła nawet do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak czytamy na stronie RPO "zdaniem Trybunału decyzja ta powinna być oparta na ustaleniach faktycznych. Oznacza to, że w przypadku, gdy kierowca zakwestionuje fakt naruszenia prawa, to obowiązkiem starosty jest dokonanie stosownych ustaleń w postępowaniu administracyjnym." Niektórzy starostowie, powołując się na wyrok TK, odmawiają zatrzymania prawa jazdy, co po trzech miesiącach skutkuje tym, że nie ma podstaw do zwrotu dokumentu. Powoduje to, że cała procedura trwa dłużej niż trzy miesiące - kierowcy, którzy powinni już odzyskać prawo jazdy nadal widnieją w bazie jako ci, którzy formalnie nie posiadają uprawnień.

Funkcjonariusz nie musi zatrzymywać samego blankietu. Wystarczy odpowiedni wpis w systemie Arkadiusz ZiolekEast News

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Za prowadzenie auta bez prawa jazdy grożą wysokie kary, grzywna może wynieść co najmniej 1500 zł. W dodatku, gdy policjant zatrzyma kierowcę, któremu czasowo cofnięto uprawnienia, wydłużony zostanie okres ich zawieszenia - do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie będzie skutkowało całkowitym cofnięciem uprawnień, a to oznacza konieczność zapisania się na kurs i ponownego zdania egzaminu,

Kierowanie pojazdem w tym okresie (decyzja starosty o cofnięciu uprawnień) jest przestępstwem określonym w art. 180a kk., który stanowi: "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

66 wykroczeń w ciągu trzech godzin akcji z dronemMałopolska PolicjaPolicja