Dwoje rowerzystów jedzie obok siebie. Czy to zgodne z prawem?

Rowerzyści to grupa użytkowników dróg, która jest coraz bardziej uprzywilejowana, ale też narażona na stosunkowo duże niebezpieczeństwo. Niektóre zachowania rowerzystów budzą wątpliwości wśród kierowców samochodów - między innymi sytuacja gdzie dwóch rowerzystów jedzie obok siebie. Czy taka jazda jest dozwolona z perspektywy prawa?

Na drogach często dochodzi do sytuacji kiedy dwoje rowerzystów jedzie obok siebie tamując ruch i spowalniając samochody jadące za nimi. To często kość niezgody pomiędzy rowerzystami a kierowcami. W jakich sytuacjach rowerzyści mogą jechać obok siebie, a kiedy taka jazda jest niedozwolona? 

Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie? Tak, ale nie zawsze

Przepisy dość jednoznacznie wyrażają się w kwestii jazdy rowerem obok innego uczestnika ruchu drogowego. Według artykułu 33 punkt 3 Prawa o ruchu drogowym tak jazda jest zabroniona:

Taryfikator mandatów przewiduje za takie wykroczenie mandat dla rowerzysty w wysokości 50 zł. Kierowcy często powołują się na ten przepis upominając rowerzystów jadących obok siebie, jednak nie zawsze robią to słusznie. Podpunkt pierwszy rozwija szczegółowo kwestię jazdy dwóch rowerów obok siebie i odsyłając do punktu 3a pozwala na wyjątek, którego wielu kierowców nie zna:

Rowerzyści mogą jechać obok siebie jeśli nie tamują ruchu

Reklama

Dzięki zawartym w punkcie 3a przepisom rowerzyści mogą legalnie jechać obok innego roweru, ale z zastrzeżeniem, że nie mogą taką jazdą utrudniać ruchu innym uczestnikom drogi, ani zagrażać bezpieczeństwu. O tym zapisie z kolei zdaje się nie pamiętać wielu rowerzystów, którzy kontynuują taką jazdę nawet wtedy, gdy za ich plecami tworzy się korek. 

Taka jazda może i powinna być uznana właśnie za utrudnianie ruchu, bowiem może utrudniać samochodom wyprzedzanie lub powodować spowalnianie, tworzenie się zatoru i pogorszenie płynności ruchu. Na dodatek to sytuacja potencjalnie niebezpieczna, bowiem zniecierpliwieni kierowcy mogą podejmować niepotrzebne ryzyko przy próbie wyprzedzania jadących obok siebie rowerzystów.

Wybiórcza pamięć rowerzystów i kierowców

Zarówno rowerzyści jak i kierowcy mogą wybiórczo traktować artykuł 33 PoRD i interpretować go na własny sposób. Faktem jest jednak, że jeśli sprawą zainteresuje się policja może ukarać nieprawidłowo jadących, utrudniających ruch innym uczestnikom ruchu drogowego rowerzystów mandatem w wysokości 200 zł. W takiej sytuacji jeśli jedziemy rowerem obok innego roweru najlepiej jest przynajmniej na chwilę ustawić się jeden za drugim, by umożliwić kierowcom bezpieczne wyprzedzanie.

Kluczem jest zdrowy rozsądek i kultura jazdy

Możliwość jazdy rowerami obok siebie to przywilej, który przysługuje rowerzystom pod pewnymi warunkami. Nieuszanowanie ich to oznaka braku kultury na drodze i nadużycie, które może być ukarane przez policjantów. Jeśli lubimy taki sposób jazdy w grupie lub parze, powinniśmy pamiętać o tym, aby robić to w miejscach, w których ruch jest niewielki i nasza jazda nie utrudni życia innym kierowcom. Niestety często dochodzi do sytuacji gdy taka jazda jest uprawiana na drogach o dużym natężeniu ruchu, co powoduje konflikty pomiędzy rowerzystami i kierowcami.

Z drugiej strony często nieuzasadniona frustracja kierowców może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze - podczas wyprzedzania rowerzystów utrudniających ruch często dochodzi do naruszenia przepisów o pozostawieniu odległości przynajmniej jednego metra przy wyprzedzaniu. 

Kierowcy i rowerzyści jak pies z kotem

Pomiędzy rowerzystami i kierowcami dochodzi do wielu konfliktowych sytuacji nie tylko w przypadku kiedy rowerzyści jadą obok siebie, ale także w wielu innych aspektach. Nadużycia i konflikty często wynikają ze złej interpretacji przepisów, które dość jasno określają przywileje i obowiązki zarówno rowerzystów jak i kierowców. Wielu kierowców zarzuca ustawie Prawo o Ruchu Drogowym niewystarczająco precyzyjne określenie tego co można, a czego nie wolno. 

W przypadku jazdy dwóch rowerów obok siebie przepisy są jednak jasne i mówią:

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy