Droga wewnętrzna to źródło problemów. Czym jest i jakie przepisy obowiązują
Droga wewnętrzna jest specyficznym rodzajem dróg, ponieważ obowiązują na niej inne zasady niż na drodze publicznej. Kierowcy zapominają o tym fakcie, a to może prowadzić do kolizji lub mandatu.
Spis treści:
Czym jest droga wewnętrzna?
Droga wewnętrzna jest drogą niepubliczną, jednak z reguły ogólnodostępną dla kierowców. Definicję tego typu drogi określa art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych:
Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi.
Jako droga wewnętrzna oznakowany może być np. parking pod galerią handlową, wjazd do przedsiębiorstwa albo zakładu produkcyjnego, jednostki wojskowej, lotniska czy dworca. Może on być także drogą dojazdową do posesji czy pól uprawnych (nie oznacza to jednak, że droga musi być utwardzona). Drogą wewnętrzną może być również droga osiedlowa.
Jaki znak informuje o drodze wewnętrznej?
O tym, że wjeżdżamy na drogę wewnętrzną, informuje nas znak D-46 (prostokątny znak z czarną obwódką i czarnym napisem "Droga wewnętrzna" na białym tle). Przy wyjeździe natomiast znajduje się znak D-47 (przekreślony czerwoną linią).
Jakie przepisy obowiązują na drodze wewnętrznej?
Na drodze wewnętrznej właściwie nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Oznacza to więc, że nie dostaniemy na niej mandatu np. za brak zapiętych pasów czy za brak włączonych świateł (z drugiej strony, kierując się choćby zdrowym rozsądkiem, nie powinniśmy ich wyłączać nocą, a pasów rozpinać). Jeśli jednak na drodze znajdują się znaki lub sygnalizacja świetlna, obowiązkiem kierowcy jest stosowanie się do nich. To zaś oznacza, że zarządca drogi wewnętrznej może ustalać własne zasady ruchu na drodze wewnętrznej.
Przepisy ruchu drogowego mogą natomiast obowiązywać na drodze wewnętrznej pod warunkiem występowania znaku D-52 "strefa ruchu" albo D-40 "strefa zamieszkania". Wówczas należy stosować się do zasad obowiązujących na drogach publicznych. W związku z tym, jeśli będziemy poruszać się bez zapiętych pasów lub włączonych świateł, możemy zostać ukarani.
Wyjeżdżasz z drogi wewnętrznej? Musisz być ostrożny
Kiedy poruszamy się po drodze wewnętrznej w pewnym sensie nie jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. W związku z tym przepisy (oczywiście, jeśli nie są wyznaczone przez znaki lub regulamin drogi wewnętrznej wprowadzonej przez zarządcę danej drogi) nas nie obowiązują. Powinniśmy jednak pamiętać, że zjeżdżając z drogi wewnętrznej i wracając na publiczną, musimy zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom poruszającym się drogą publiczną. W sensie formalnym włączamy się bowiem do ruchu, analogicznie jak przy wyjeżdżaniu z parkingu.
Niezależnie od tego, czy skrzyżowanie jest oznakowane znakami "ustąp pierwszeństwa przejazdu" czy "droga z pierwszeństwem", kiedy wyjeżdżamy z drogi wewnętrznej, musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim. Należy o tym pamiętać, ponieważ głównie w czasie wyjazdu z drogi wewnętrznej zdarza się wiele kolizji i wypadków, które spowodowane właśnie przez nieświadome wymuszenie pierwszeństwa przejazdu.