Dodatkowe uprawnienia dla kierowców. Bez kursu, ale trzeba za nie zapłacić
Mając prawo jazdy kategorii B, możemy zapłacić 170 zł za dodatkowy egzamin i po jego zdaniu uzyskać dodatkowe uprawnienia. To może się przydać każdemu
Spis treści:
Prawo jazdy kategorii B pozwala na więcej niż może się wydawać
Kategoria B prawa jazdy kojarzy się zazwyczaj z samochodami osobowymi, ale rzeczywistość jest bardziej złożona. Posiadając prawo jazdy kategorii B, możemy również prowadzić inne pojazdy, takie jak wybrane jednoślady, quady czy ciągniki rolnicze. Dodatkowo, prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie zespołu pojazdów, czyli samochodu z przyczepą lekką, o masie całkowitej nie przekraczającej 750 kg. Holowanie cięższej przyczepy jest także możliwe, ale wymaga spełnienia dodatkowych warunków, takich jak posiadanie hamulca najazdowego oraz ograniczenie DMC zestawu do 3,5 tony.
Kierowcy muszą w obu przypadkach liczyć się z wyraźnymi ograniczeniami. Drugi wariant jest nieco bardziej liberalny, ale pamiętajmy, że cięższe przyczepy mogą ciągnąć tylko większe samochody, najlepiej z napędem na cztery koła. Idealnie sprawdzają się w tej roli duże SUV-y, ale one z kolei same w sobie mają wysoką DMC, ograniczając DMC przyczepy, jaką możemy nimi ciągnąć.
Dodatkowe uprawnienia do kategorii B - kod 96
Rozwiązaniem tego problemu jest uzyskanie kodu 96. To jak rozszerza on uprawnienia kierowcy, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 24 maja 2016 r. poz. 702).
Zgodnie z tymi zapisami, kod 96 umożliwia ciągnięcie przyczepy innej niż lekka samochodem o DMC wynoszącym do 3,5 tony, pod warunkiem, że masa całego zestawu pojazdów nie przekracza 4,25 t, a masa holowanej przyczepy nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej samochodu
Nadal nakłada to na kierowcę pewne ograniczenia, ale wielu osobom w zupełności wystarczy to, do ciągnięcia przyczepy kempingowej, czy przyczepy do transportu koni lub łodzi. Jeśli nie, to pozostaje wyrobienie kategorii B+E, dającej możliwość holowania przyczepy o DMC nawet 3,5 t, a cały zestaw może wtedy ważyć nawet 7 t.
Jak zdobyć kod 96 do prawa jazdy?
Żeby zdobyć uprawnienia oznaczone kodem 96 trzeba mieć prawo jazdy kategorii B, a tym samym ukończone 18 lat. Do uzyskania specjalnego kodu wystarczyć zdać praktyczny egzamin państwowy. W przeciwieństwie do kategorii B+E nie trzeba odbywać specjalnego kursu, który jest kosztowny. Niepotrzebny jest również egzamin teoretyczny.
Wystarczy podejść do egzaminu praktycznego, który kosztuje 170 złotych. To jedyny wydatek, który ponosi kierowca w celu uzyskania nowych uprawnień. Przed egzaminem warto jednak poćwiczyć manewrowanie z dużą przyczepą, żeby nie mieć problemów z zaliczeniem.
***