Czy trzeba przepuszczać autobus ruszający z przystanku? A to zależy

Autobus wyjeżdżający z przystanku czy samochód - który z tych pojazdów ma pierwszeństwo? Kierowcy bardzo często mają problem podczas takiej sytuacji na drodze. Odpowiedź na to pytanie bardzo szybko znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Na początku warto doprecyzować, że chodzi o przepisy obowiązujące w terenie zabudowanym (oznaczonym znakiem D-42). To istotna kwestia, ponieważ stosowanie poniższych zasad poza obszarem zabudowanym mogłoby być bardzo niebezpieczne.

Autobus rusza z przystanku - kto ma pierwszeństwo?

Żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, który pojazd ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy autobus włącza się do ruchu, trzeba zajrzeć do art. 18 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znajdziemy tam fragment poświęcony tej kwestii:

Kierowca, który zauważy autobus stojący w zatoce i obsługujący pasażerów, nie powinien za wszelką cenę przyspieszać, żeby znaleźć się przed nim. Jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa - pasażerowie mogą się pojawić w takiej sytuacji dosłownie wszędzie i w ostatniej chwili przekroczyć jezdnię, nawet w miejscu niedozwolonym.

Reklama

Dlatego dla świętego spokoju i bezpieczeństwa warto przestrzegać przepisu mówiącego o obowiązku zwalniania przed przystankiem, gdy w zatoczce znajduje się autobus.

Czy autobus ma bezwzględne pierwszeństwo?

Warto pamiętać, że kierowca autobusu, który chce opuścić zatokę przy przystanku i włączyć się do ruchu, nie ma bezwzględnego pierwszeństwa przed samochodami poruszającymi się główną drogą. Ta kwestia została wyjaśniona w art. 18 ust. 2:

Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy kierowca autobusu włączy kierunkowskaz w momencie, że kierowca samochodu nie będzie miał szansy na wyhamowanie. W takiej sytuacji kierowca autobusu powinien przepuścić kierowcę osobówki. Jeśli miejsca jest wystarczająco, żeby spokojnie wytracić prędkość przed zatoczką, kierowca autobusu może wtedy wykorzystać pierwszeństwo przed innymi pojazdami. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przystanek autobusowy | autobus | samochód | pierwszeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama