Czy po wypiciu szampana można wsiąść za kierownicę?
Krążą liczne popularne teorie dotyczące sposobów na ustalenie, kiedy jesteśmy gotowi do prowadzenia pojazdu po nocnym spożywaniu alkoholu. Rady takie jak spożycie tłustego posiłku przed rozpoczęciem picia, wzięcie zimnego prysznica rano, czy zjedzenie solidnego śniadania mogą faktycznie poprawić nasze ogólne samopoczucie. Jednakże, nie wpływają one na szybkość, z jaką nasz organizm metabolizuje alkohol, ani nie skracają czasu, po którym jesteśmy w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd.
Najbezpieczniejszym i najbardziej odpowiedzialnym podejściem jest stosowanie się do dobrze znanego: Piłeś - nie jedź. Zasada ta powinna obowiązywać także rano po wieczorze z alkoholem. Każdy kierowca ma obowiązek tego przestrzegać. Lepiej jest unikać jakichkolwiek wyjątków, gdyż skutki mogą okazać się bardzo poważne.
Polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany, od których będzie zależeć rodzaj i wymiar kary związany z prowadzeniem pojazdu na podwójnym gazie:
- Stan po użyciu alkoholu - stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).
- Stan nietrzeźwości - stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).
Nie istnieje ogólny kalkulator, który określiłby, ile możemy spożyć alkoholu, aby bezpiecznie prowadzić pojazd, ponieważ reakcja organizmu na alkohol jest bardzo zindywidualizowana. Co oczywiste, im więcej alkoholu wypijemy, tym dłużej będziemy czekać, żeby bezpiecznie wsiąść za kółko. Na tempo metabolizmu wpływają następujące czynniki:
- wiek,
- płeć,
- wzrost,
- waga,
- rodzaj i ilość spożytego alkoholu,
- czas, w jakim spożyto alkohol,
- przyjmowane leki,
- dolegliwości zdrowotne (problemy z wątrobą - spowalniają proces).
Istotnym czynnikiem wpływającym na tempo metabolizmu alkoholu, jest to, czy spożywaniu alkoholu towarzyszy posiłek. Niestety nie ma gwarancji, że jedzenie pomaga. Warto pamiętać, że spożycie obfitego posiłku przed lub w trakcie picia alkoholu może spowolnić proces wydalania alkoholu z organizmu. To może być sprzeczne z powszechną przekonaniem, że jedzenie podczas picia alkoholu lub wcześniej automatycznie zmniejsza negatywne skutki nadmiernego spożycia alkoholu. Chociaż może to wpłynąć korzystnie na ogólne samopoczucie, nie przekłada się to na przyspieszenie eliminacji alkoholu z organizmu. Podobne zasady dotyczą również innych porad związanych z łagodzeniem skutków spożywania alkoholu, ponieważ odczucie poprawy kondycji nie oznacza, że alkohol zostanie szybciej usunięty z organizmu podczas kontroli alkomatem.
Przeciętnie organizm człowieka potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w:
- 60 ml wódki,
- 200 ml wina,
- 500 ml piwa.
Samodzielne obliczanie kiedy możemy bezpiecznie prowadzić samochód, stanowi wyzwanie. W sieci dostępnych jest wiele bezpłatnych narzędzi do tego celu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że te narzędzia podają przybliżone i ogólnikowe wyniki. Nie mogą one zastąpić naszej własnej oceny i odpowiedzialności za decyzję, czy jesteśmy w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd.
Aby mieć absolutną pewność, że możemy prowadzić, konieczne jest skorzystanie z alkomatu wysokiej jakości, a taki może kosztować kilkaset złotych. Przed przeprowadzeniem testu trzeba odczekać co najmniej piętnaście minut od ostatniego spożycia alkoholu. W przeciwnym razie wynik nie będzie godny zaufania. Alternatywą jest skorzystanie z bezpłatnych alkomatów dostępnych na policji. Dobrze jednak pamiętać, że na takie badanie lepiej nie przyjeżdżać prowadzonym przez siebie autem. Czasami również na stacjach benzynowych można znaleźć urządzenia, które za niewielką opłatą pozwalają zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.