Czy pieszy musi zejść z przejścia, żeby kierowca mógł ruszyć?
Pieszy wchodzący na przejście ma oczywiście pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem, który musi się zatrzymać. Kiedy jednak można ruszyć - czy wtedy, gdy pieszy całkowicie opuści pasy czy może wcześniej, pod warunkiem, że nie stworzymy dla niego zagrożenia?
Spis treści:
Przejścia dla pieszych to miejsca, na których najmniej chronieni uczestnicy ruchu mają sporo praw (ale i obowiązków - o nich później). Wg zapisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym pieszy znajdujący się na przejściu oraz wchodzący na nie ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem (w tym drugim wypadku z wyłączeniem tramwaju).
Jak czytamy w jednym z paragrafów:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Ustąpienie pierwszeństwa oznacza, że kierowca nie może jechać, jeśli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku.
Pieszy schodzi z przejścia - czy można ruszyć?
Zgodnie z tym zapisem, zachowując szczególną ostrożność, w teorii możliwe jest więc ruszenie zanim pieszy całkowicie opuści przejście. Musimy być jednak pewni, że nasz ruch nie spowoduje jednej z powyższych reakcji pieszego. Policjant, który stwierdziłby, że wymusiliśmy na pieszym np. przyspieszenie kroku, będzie mógł nałożyć mandat w wysokości 1500 zł oraz 15 punktów za nieustąpienie pierwszeństwa.
Obowiązki pieszych na przejściu dla pieszych
Istotnym obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Pieszy powinien upewnić się, że może bezpiecznie wejść na przejście, co oznacza dokładne rozejrzenie się na obie strony i ocena sytuacji na drodze. Warto pamiętać, że piesi mają pierwszeństwo na przejściach, ale jednocześnie muszą upewnić się, że kierowcy mają możliwość zatrzymania się przed przejściem. W przypadku zbliżania się pojazdu z dużą prędkością, lepiej poczekać kilka sekund niż ryzykować niebezpieczną sytuację.
Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
Pieszy ma również obowiązek niezwłocznie opuszczać jezdnię po przejściu na drugą stronę. Przeciąganie czasu spędzonego na jezdni, np. przez zatrzymywanie się na środku lub chodzenie po niej, stwarza zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców.
Czego nie wolno robić pieszym?
Istotnym elementem jest także zakaz korzystania z urządzeń rozpraszających uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Korzystanie z telefonu komórkowego, słuchanie muzyki przez słuchawki czy pisanie wiadomości tekstowych może znacząco obniżyć zdolność do oceny sytuacji na drodze.i
Ponadto, piesi mają oczywiście obowiązek przestrzegania sygnalizacji świetlnej. Czerwone światło oznacza bezwzględny zakaz wchodzenia na jezdnię, nawet jeśli wydaje się, że nie nadjeżdża żaden pojazd. Ignorowanie sygnałów świetlnych jest jednym z najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem pieszych. Zielone światło pozwala na bezpieczne przejście, jednak nadal należy zachować ostrożność i upewnić się, że wszystkie pojazdy rzeczywiście się zatrzymały.
Warto również wspomnieć o obowiązku noszenia odblasków po zmroku poza obszarem zabudowanym. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie brak jest odpowiedniego oświetlenia. Brak odblasków może skutkować nie tylko mandatem, ale przede wszystkim narażeniem życia na poważne niebezpieczeństwo.
W sytuacjach, gdy pieszy chce przejść przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma wyznaczonego przejścia, powinien wybrać najkrótszą i najbezpieczniejszą drogę.