Czy można wyprzedzać za znakami A-1 i A-2? Sprawdzamy, co mówią przepisy

Znaki A-1 i A-2 to znaki ostrzegające przed niebezpiecznym zakrętem w lewo i w prawo. Czy na zakrętach oznaczonych tymi znakami można wyprzedzać? Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć "Tak" lub "Nie".

Wyprzedzanie, omijanie, wymijanie to trzy różne manewry

Na początek warto przyswoić sobie definicję wyprzedzania. Jest to manewr polegający na przejechaniu obok pojazdu (lub uczestnika ruchu) poruszającego się w tym samym kierunku. Kończy się on w momencie, gdy pojazd wyprzedzający znajdzie się przed pojazdem wyprzedzanym.

Wielu kierowców myli wyprzedzanie z pojęciem omijania, które odnosi się do sytuacji, w której pojazd przejeżdża obok nieporuszającego się pojazdu, pieszego lub przeszkody znajdującej się na drodze.

W przepisach funkcjonuje jeszcze pojęcie wymijania. Odnosi się do sytuacji, w której prowadzony przez nas samochód mija się z innym pojazdem mechanicznym lub uczestnikiem ruchu jadącym w przeciwnym kierunku.

Reklama

Przepisy ruchu drogowego nie znają natomiast takiego pojęcia jak "mijanie".

Co oznaczają znaki A-1 i A-2?

Znaki A-1 i A-2 stawiane są przed pojedynczym niebezpiecznym zakrętem. Pierwszy z nich sygnalizuje zakręt w prawo, a drugi zakręt w lewo. Oba znaki stosuje się najczęściej poza obszarem zabudowanym, gdy występują ostre i ciasne zakręty. Często są ustawiane również przed zakrętami o ograniczonej widoczności lub w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków i kolizji.

Bardzo często w parze z takimi znakami występują dodatkowe oznaczenia, np. ograniczenie prędkości lub oznaczenie dodatkowe - tablica informacyjna, która podaje odległość do zakrętu.

Czy można wyprzedzać za znakami A-1 i A-2?

Na zakrętach oznaczonych powyższymi znakami wyprzedzanie pojazdów silnikowych jest co do zasady zabronione. Jednak przepisy dopuszczają w tej kwestii dwa wyjątki. 

Pierwszy z nich mówi, że można wyprzedzać rowerzystów, motorowerzystów oraz ciągnik rolniczy jadący po poboczu. Trzeba przy tym pamiętać, żeby podczas wykonywania takiego manewru nie przekraczać linii ciągłej namalowanej na jezdni. Najechanie na linie oddzielające pasy ruchu w przeciwnych kierunkach jest wykroczeniem. Zbliżając się do takich zakrętów, a także po ich minięciu należy zachować szczególną ostrożność.

Drugi wyjątek dopuszczający wyprzedzanie za znakami A-1 i A-2 dotyczy drogi dwujezdniowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Na takiej drodze nie istnieje możliwość zderzenia czołowego podczas wyprzedzania i wyprzedzanie jest dozwolone. Jeśli jednak na jezdni nie ma znaków poziomych oddzielających pasy ruchu - wyprzedzanie nie jest możliwe. Dodatkowo kierowca powinien pamiętać, że wyprzedzanie w takich miejscach jest dozwolone tylko z lewej stronu pojazdu wyprzedzającego.

Warto również pamiętać, że tak oznaczony zakręt może być niebezpieczny np. z powodu niewłaściwego wyprofilowania lub małego promienia. Kierowca powinien brać to pod uwagę podczas jazdy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy