Czy można wyprzedzać rowerzystę na zakazie wyprzedzania?

W ostatnich tygodniach coraz więcej rowerzystów pojawia się na drogach, a kierowcy zachodzą w głowę, w jakiś sytuacjach można wyprzedzać rowerzystów. Sprawdzamy, czy znak zakazu pozwala wyprzedzić rowerzystę.

Wyprzedzanie rowerzysty na zakazie wyprzedzania - czy to legalne?
Wyprzedzanie rowerzysty na zakazie wyprzedzania - czy to legalne?Interia.plInformacja prasowa (moto)

Wyprzedzanie rowerzysty na zakazie - linia przerywana

Jeśli podczas jazdy napotkamy znak "zakaz wyprzedzania", ale oś jezdni jest wyznaczona przez linię przerywaną, możemy bez problemu wyprzedzić jednoślad. Znak B-25 oznacza bowiem, że zakaz wyprzedzania zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych. Rower nie zalicza się do takich pojazdów, a więc przepisy nie dotyczą go.

​Wyprzedzanie rowerzysty na zakazie - linia ciągła

W przypadku występowania podwójnej linii ciągłej należy pamiętać, że manewr można wykonać, ale będzie bardzo trudno do wykonania. Prawo nie przewiduje bowiem żadnych wyjątków, w których byłoby dozwolone najechanie lub przejechanie przez linię podwójną ciągłą.

W związku z tym pas ruchu powinien być odpowiednio szeroki.  Z kolei szerokie pasy ruchu spotyka się na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie rowerzystom nie wolno się poruszać. Jeśli jednak jakimś sposobem wyprzedzanie bez zmiany pasa będzie możliwe, to nie musimy włączać kierunkowskazu przed wykonaniem takiego manewru.

Odstęp podczas wyprzedzania rowerzysty

Kierowca samochodu musi jednak pamiętać o zachowaniu o odpowiedniego odstępu od rowerzysty. Wyprzedzanie na tzw. gazetę jest zabronione przez przepisy i niebezpieczne. Kierowca samochodu musi zachować odstęp boczny wynoszący co najmniej metr. W innym przypadku przejazd zbyt blisko może stworzyć zagrożenie i zakończyć się potrąceniem.

Z drugiej strony rowerzysta powinien pamiętać o tym, że powinien się poruszać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Jeśli droga ma pobocze, to rowerzysta powinien poruszać się wyłącznie po poboczu. Nawet, gdy jest on wydzielone od jezdni ciągłą linią krawędziową. Mówi o tym Art. 16 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.