Czy można przekroczyć prędkość podczas wyprzedzania?

Bywa, że auto przed nami jedzie np. 10 km/h poniżej limitu, więc chcemy je wyprzedzić. Najszybciej, a co za tym idzie - najbezpieczniej byłoby zrobić to osiągając dużą różnicę prędkości - a to oznacza konieczność przekroczenia ograniczenia. Co na to przepisy?

Podstawowe zasady wyprzedzania

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej ryzykownych manewrów na drodze, dlatego wymaga od kierowcy przestrzegania kilku ważnych zasad. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że warunki na drodze zapewniają dobrą widoczność i że kierowca jadący za nami nie zaczyna wyprzedzania. Przed rozpoczęciem manewru należy również sprawdzić, czy pojazd przed nami nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa lub kierunku jazdy. Ostatecznie, trzeba się upewnić, że z przeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd lub, jeśli się zbliża, że jest wystarczająco daleko. Dopiero po spełnieniu tych warunków można bezpiecznie rozpocząć wyprzedzanie, zachowując przy tym szczególną ostrożność i odpowiednią odległość od innych uczestników ruchu.

Reklama

Przekroczenie prędkości podczas wyprzedzania

W kwestii chwilowego przekroczenia prędkości w czasie wyprzedzania, kodeks drogowy stawia sprawę jasno. Kierowcę, który wykonuje manewr wyprzedzania dotyczą dokładnie te same zasady, co każdego innego użytkownika drogi. A to oznacza, że nie może on przekraczać dozwolonej prędkości.

Łamanie ograniczeń prędkości jest wykroczeniem niezależnie od sytuacji na drodze. Chociaż wielu kierowców wyznaje zasadę, że wyprzedzając z większą prędkością można skrócić długość całego manewru, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo - kontrola policyjna w takiej sytuacji bez wątpienia skończy się wysokim mandatem.

Jaki mandat za przekroczenie prędkości podczas wyprzedzania?

Kara niestety może okazać się dotkliwa. Obowiązujący obecnie kodeks karny nie przewiduje bowiem żadnej taryfy ulgowej w takim wypadku. Zgodnie z obecnym taryfikatorem, kierowca przekraczając prędkość musi się liczyć z następującymi mandatami:  

  • do 10 km/h - 50 zł, 1 pkt karny
  • od 11 km/h do 15 km/h - 100 zł, 2 pkt. karne
  • od 16 km/h do 20 km/h - 200 zł, 3 pkt. karne
  • od 21 km/h do 25 km/h - 300 zł, 5 pkt. karnych
  • od 26 km/h do 30 km/h - 400 zł, 7 pkt. karnych
  • ponad 30 km/h - 800 zł (recydywa 1600 zł), 9 pkt. karnych
  • ponad 40 km/h - 1000 zł (recydywa 2000 zł), 11 pkt. karnych
  • ponad 50 km/h - 1500 zł (recydywa 3000 zł), 13 pkt. karnych
  • ponad 60 km/h - 2000 zł (recydywa 4000 zł), 14 pkt. karnych
  • ponad 70 km/h - 2500 zł (recydywa 5000 zł), 15 pkt. karnych


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wyprzedzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy