Czy można jeździć rowerem po chodniku?
Jazda rowerem po chodniku wzbudza sporo kontrowersji. Tymczasem wielu kierowców jednośladów nie ma pojęcia, w jakich sytuacjach mogą legalnie poruszać się po takich miejscach. Kodeks drogowy jasno wskazuje, kiedy jest to dozwolone.
Czy można jeździć rowerem po chodniku
Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów (a także z drogi dla rowerów i pieszych) lub pasa rucha dla rowerów - jeśli zostały wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeśli w danym miejscu nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych może wtedy skorzystać z pobocza drogi.
Korzystanie z jedni jest możliwe, pod warunkiem jazdy blisko prawej krawędzi - jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych).
Jazda rowerem po chodniku - kiedy można
Wielu rowerzystów korzysta z chodnika, nie mając pojęcia, że jazda w tym miejscu jest dozwolona tylko w określonych przypadkach:
- kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem (dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy),
- dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 metry i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Rowerzysta poruszający się po chodniku lub drodze dla pieszych jest zobowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Jaki mandat za jazdę rowerem po chodniku
Taryfikator mandatów przewidział karę dla rowerzystów, którzy nielegalnie poruszają się chodnikiem. Za takie wykroczenie przewidziano mandat w wysokości 200 złotych.
Z kolei rowerzyści, którzy jadą chodnikiem lub drogą dla pieszych bez naruszania przepisów, ale łamiąc obowiązek poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, nie ustępując pierwszeństwa pieszemu lub utrudniając ruch pieszy, mogą dostać mandat w wysokości 300 złotych.