Bezterminowe prawa jazdy też stracą ważność. Ustawa podaje dokładne daty

Zbliża się termin obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy. Każdy będzie musiał złożyć wniosek w urzędzie i wymienić prawo jazdy, nawet jeśli jest ono bezterminowe (tylko z nazwy). Nie ominie to żadnego kierowcy.

W ustawie o kierujących pojazdami, w rozdziale 19. dotyczącym wymiany praw jazdy czytamy:

Dlaczego trzeba wymienić bezterminowe prawa jazdy

Urzędy wydawały dokumenty bez daty ważności - tak zwane bezterminowe prawa jazdy - do połowy stycznia 2013 r.. Późniejsze zmiany przepisów sprawiły, że prawa jazdy bezterminowe stały się tylko z nazwy. Każdego kierowcę czeka wymiana dokumentu.

W marcu 2019 r., nastąpiła kolejna zmiana - tym razem mniej istotna niż ta z 2013 roku, kiedy to zaczęto wydawać prawa jazdy z terminem ważności. W dokumencie przestały pojawiać się informacje o miejscu zamieszkania. To ukłon w stronę kierowców, którzy od tamtej chwili nie muszą już wymieniać dokumentów, jeśli zmienią miejsce zamieszkania.

Reklama

Co jednak istotne z punktu widzenia obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy, w przytoczonej wyżej ustawie o kierujących pojazdami znajdziemy konkretne terminy obowiązkowej wymiany dokumentów.

Kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy

W ustawie czytamy, że:

  • Wymiana jest dokonywana na wniosek osoby zainteresowanej, po uiszczeniu opłaty za wymianę prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej, o których mowa w art. 10 właściwość organów i tryb wydawania prawa jazdy, międzynarodowego prawa jazdy i pozwolenia wojskowego ust. 1.
  • Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. (tzw. bezterminowe prawa jazdy - red.) podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy

Sama wymiana prawa jazdy jest dość prostym procesem. Wystarczy, że wypełnimy i złożymy odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy oraz dołączenie fotografii o wymiarach 35 × 45 mm.

Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli potrzebne są badania lekarskie, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić za nie 200 zł. Wypełniony wniosek wraz z wymienionymi załącznikami składamy w odpowiednim urzędzie, wysyłamy pocztą lub dokonujemy tego przez internet. W tym ostatnim przypadku wszelkie niezbędne dokumenty możemy przesłać skanem lub zdjęciem.

Wymiana prawa jazdy - co z badaniem lekarskim?

Istnieje dużo obaw o to, że w przypadku zmian w dokumencie będziemy musieli dostarczyć również badania lekarskie. Nie jest to prawda. Nie mamy obowiązku dostarczania wyników badań lekarskich, jeżeli na przykład wymieniamy prawo jazdy ze względu na zmianę nazwiska, a uprawnienie jest wciąż ważne.

Zaświadczenie lekarskie jest potrzebne wtedy, gdy otrzymaliśmy terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu problemów zdrowotnych.

Badania zazwyczaj polegają na podstawowym "przeglądzie" organizmu. To badanie wzroku, słuchu, pomiar cukru, ciśnienia, utrzymanie równowagi oraz wywiad (jakie leki przyjmujemy, jaki jest stan psychiczny kandydata na kierowcę).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | wymiana prawa jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy