9 znaków drogowych, których pewnie nie widziałeś, ale trzeba je znać

Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych zawiera niespełna 400 znaków drogowych, które możemy spotkać na polskich drogach. Wiele znaków jest na tyle często stosowane, że zna je każdy kierowca, jednak wśród nich jest kilka takich, na które nie natkniemy się zbyt często. Warto jednak wiedzieć co oznaczają i czego dotyczą, bowiem ich znaczenie może być dla kierowców sporym zaskoczeniem.

Znaki drogowe w Polsce
Znaki drogowe w PolsceTomasz KawkaEast News

Znaki drogowe w Polsce

Znaczenie wszystkich znaków drogowych w teorii powinien znać każdy kierowca poruszający się po polskich drogach. Wiele z nich przydaje się jednak tylko na kursie lub podczas egzaminu na prawo jazdy, a później bardzo sporadycznie, jeśli w ogóle. Spośród blisko 400 znaków wybraliśmy takie, których nie spotkamy na każdym skrzyżowaniu, czy drodze krajowej, ale mimo wszystko ich znajomość może się przydać. Tym bardziej, że ich znaczenie dla wielu kierowców mogą być one zagadką.

Znak A-13

Znak A-13INTERIA.PL

Na ten znak możemy natknąć się bardzo sporadycznie, ponieważ dotyczy on tzw. mostów zwodzonych. Taki miejsc w Polsce jest niewiele, a jednymi z bardziej znanych jest ten w Giżycku, oraz drugi - w Dziwnowie na Pomorzu Zachodnim. Zwykle znak jest ostrzeżeniem, ale sam wjazd na most jest dodatkowo zabezpieczony szlabanami lub zaporami uniemożliwiającymi ewentualne spadnięcie z mostu.

Widząc ten znak powinniśmy spodziewać się nie tylko podniesionego mostu, a co za tym idzie utrudnień, które mogą potrwać nawet kilkanaście minut, ale też nierówności wynikających z konstrukcji mostu.

Znak A-27

Znak A-27INTERIA.PL

Ten znak dotyczy sytuacji, w której droga prowadzi bezpośrednio do brzegu i istnieje ryzyko zjechania z nabrzeża i utopienia samochodu. Znak można zwykle spotkać w okolicach portów, przystani, czy wałów oporowych. widząc ten znak należy zachować ostrożność i uważnie obserwować drogę, aby nie zjechać z nabrzeża. Zwykle w pobliży nie znajdziemy barier ochronnych, więc to czy zjedziemy z nabrzeża do wody zależy tylko od nas.

Znak B-13

Znak drogowy B-13 

To bardzo charakterystyczny znak, którego znaczenie może być zagadką. Dotyczy on samochodów przewożących towary wybuchowe lub łatwopalne. Jak łatwo poznać po czerwonym okręgu jest to zakaz wjazdu dla tego typu pojazdów (oznaczonych pomarańczowymi tablicami ADR, oznaczającymi materiały niebezpieczne). Zwykle można go spotkać przed wjazdem do tunelu, a najlepszym tego przykładem jest tunel na warszawskiej Wisłostradzie.

Znak A-34

Znak A-34INTERIA.PL

To znak, którego właściwie nigdy nie znajdziemy w stałym miejscu, bowiem jest to swego rodzaju "znak mobilny", oznaczający miejsce, w którym przed chwilą doszło do wypadku drogowego. Jest ostrzeżeniem dla innych kierowców, że w danym miejscu doszło do wypadku, należy zachować ostrożność i uważnie obserwować drogę oraz jej otoczenie. Znak ten stawia zarządca drogi lub służby, które zostały zadysponowane do wypadku.

Znak A-22 / A-23

Znak A-22INTERIA.PL

To najczęściej spotykany znak z powyższych i zwykle spotkamy go w górskich rejonach i na górskich trasach. Informuje on o znacznym spadku drogi wynoszącym co najmniej 7, a w górach minimum 10 procent. Znak może być również "odwrócony" i prezentować pojazd podjeżdżający pod wzniesienie - wtedy wytyczne to minimum 6 procent poza terenami górskimi i 8 procent w terenie górzystym.

Widząc ten znak powinniśmy zachować ostrożność i przygotować się do ewentualnego zmniejszenia prędkości, bowiem górskie drogi zwykle powiązane są nie tylko ze znacznymi spadkami, ale też dużą ilością ostrych zakrętów. To szczególnie ważna informacja dla kierowców ciężarówek i zestawów, gdzie hamulce mogą się "zagotować" i spowodować bardzo niebezpieczną sytuację.

Znak B-19

Znak drogowy B-19 

Ten znak dotyczy głównie pojazdów ciężarowych a także zestawów przewożących towary o dużej masie. Nie dotyczy samochodów osobowych, bowiem informacja zawarta na nim zakazuje wjazdu na dany odcinek pojazdom o nacisku na jedną oś wynoszącym minimum 5 ton (wartość tonażu może się zmieniać). Oczywiście zakaz nie dotyczy też wszystkich ciężarówek, tylko tych które przekraczają podaną wartość na jedną oś. Znaki te można często spotkać na mniej uczęszczanych drogach lub niedużych mostach. Zbyt ciężkie pojazdy mogą uszkodzić nawierzchnię drogi lub uszkodzić konstrukcję mostu.

B-37 / B-38

B-37 

Ten znak występuje w dwóch podobnych wariantach, a spotkać go możemy głównie w centrach miast, ale nie jest zbyt popularnym znakiem. To zakaz parkowania, który może dotyczyć postoju w dni nieparzyste (z jedną białą kreską) lub w dni parzyste (z dwoma białymi belkami - na zdj. powyżej). Oznacza ni mniej, ni więcej zakaz postoju w dni parzyste (lub nieparzyste) na danym odcinku drogi. W razie popełnienia wykroczenia kierowca będzie karany tak, jak w przypadku typowego znaku zakazu zatrzymywania się i postoju.

B-14

B-14 

Charakterystyczny znak - żółty owal z czarną "sztangą" nad falami może być prawdziwą zagadką dla wielu kierowców, którzy mają problem z jego interpretacją. Przede wszystkim należy powiedzieć, że jest to znak zakazu wjazdu. Dotyczy on pojazdów przewożących substancje mogące skazić wodę. Gdzie je spotkamy? Głównie na drogach przebiegających w pobliżu zbiorników wodnych.

B-11

B-11 

Taki znak drogowy to prawdziwy rodzynek i na drodze możemy spotkać go wyjątkowo rzadko. Dotyczy on zakazu wjazdu dla wózków rowerowych i zwykle występuje w miejscach gdzie jest duże natężenie ruchu pieszych. Przykładem mogą być ścieżki w parkach i wejścia do nich, a także okolice rynków dużych miast.

Citroen CX - co czyniło go wyjątkowym?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas