Co roku przybywa ponad 400 tys. kierowców
Mimo zmian w przepisach i zaostrzania kryteriów stawianych kandydatom na kierowców, liczba osób ubiegających się o prawo jazdy utrzymuje się na stałym poziomie.
Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w ubiegłym roku w Polsce wydano dokładnie 417 973 praw jazdy. Wynik jest niemal identyczny, jak na koniec 2017 roku, gdy na polskich drogach przybyło 417 072 kierowców.
Statystyka obejmuje wszystkie kategorie uprawniające do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale przedstawiciele CEPiKu nie chwalą się, jaki udział wydanych dokumentów przypada na każdą z nich.
Najwięcej praw jazdy wydawanych jest w marcu i październiku, ale wpływ aury na liczbę przeprowadzanych egzaminów jest mniejszy, niż mogłoby się to wydawać. Najmniej dokumentów wydawanych jest w lutym, ale biorąc pod uwagę, że to najkrótszy miesiąc, nie powinno to raczej nikogo dziwić.
W rankingu województw niekwestionowanym liderem od lat pozostaje województwo mazowieckie. W ubiegłym roku wydano tam blisko 56,7 tys. praw jazdy. Na kolejnych miejscach plasują się: województwo śląskie (ponad 42 tys. dokumentów) i wielkopolskie (blisko 40,5 tys. praw jazdy).
Najmniej oblegane są Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w województwach: opolskim (10,3 tys. dokumentów), podlaskim (12,3 tys. dokumentów) i lubuskim (12,3 tys. dokumentów).