Uprawnienia na kombajn. Czy potrzebne jest prawo jazdy?

Choć kombajny służą do prac rolniczych na polach uprawnych, to zwłaszcza w okresie żniw można spotkać je także na drogach. Czy kurs kombajnisty daje wymagane uprawnienia na kombajn, czy też potrzebne jest prawo jazdy, by prowadzić kombajn rolniczy?

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na kombajn?

W świetle przepisów kodeksu drogowego kombajn poruszający się po drogach publicznych to pojazd wolnobieżny

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na kombajn? Do legalnego prowadzenia kombajnu po drogach publicznych trzeba mieć prawo jazdy kategorii T, B, C, C1, C, D lub D1

Przykładowo prawo jazdy kategorii T pozwala na prowadzenie ciągnika rolniczego z przyczepą. W takim przypadku kierowca musi mieć co najmniej 16 lat. Może on wtedy prowadzić również pojazdy z kategorii AM, takie jak motorower czy quad. 

Reklama

Ten typ prawa jazdy pozwala też na prowadzenie innych pojazdów wolnobieżnych jak choćby walec drogowy. 

Gdzie można zrobić uprawnienia na kombajn?

Program kursu kombajnisty akredytowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i musi spełniać szereg wymagań.

Aby przystąpić do kursu kombajnisty, należy mieć ukończone 18 lat, wykształcenie co najmniej podstawowe oraz prawo jazdy kategorii T lub B. 

Na kurs kombajnisty składa się część praktyczna oraz teoretyczna. Pierwsza z nich dotyczy budowy i zasad obsługi pojazdu. Kursantom przedstawiane są zagadnienia z konstrukcji zespołu żniwnego czy młocarni kombajnu. Zapoznają się oni też z budową mechanizmów, napędów i układu hydraulicznego pojazdu. 

Teoretyczna część kursu kombajnisty przedstawia wiedzę dotyczącą przepisów przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wybranych przepisów kodeksu drogowego. 

Gdzie można zrobić uprawnienia na kombajn?

Szkolenia tego typu prowadzone są przez wiele placówek edukacyjnych w Polsce. Ofertę jednostek oświatowych w wybranej lokalizacji wystarczy sprawdzić w internecie. 

Cena kursu kombajnisty wynosi ok. 500 złotych.

Czy trzeba zdawać egzamin, żeby prowadzić kombajn?

Na koniec kursu kombajnisty kandydat na operatora kombajnu przystępuje do krótkiego egzaminu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku wydawane jest bezterminowe zaświadczenie MEN.

Zdobycie zaświadczenia o odbyciu kursu kombajnisty nie jest wymagane przez przepisy, ale może być konieczne do uzyskania odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej kombajnu. 

Ze strony kodeksu drogowego jedyny wymagany dokument do poruszania się kombajnem rolniczym to prawo jazdy jednej ze wspomnianych kategorii.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kombajn | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy