Prawo jazdy na motocykl - ile lat trzeba mieć, by zdobyć kategorię A?
Wielu młodych adeptów jazdy samochodem i motocyklem z niecierpliwością czeka na możliwość zrobienia uprawnień. Warto dowiedzieć się, jaki jest aktualny limit wiekowy dla poszczególnych kategorii prawa jazdy, które uprawniają do jazdy samochodami osobowymi i jednośladami.
Prawo jazdy tej kategorii zastąpiło kartę motorowerową. Takie uprawnienia może zdobyć każda osoba, która ma ukończone 14 lat. Takie uprawnienia pozwalają na poruszanie się motorowerami, czyli pojazdami jednośladowymi o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 cm3, których prędkość maksymalna wynosi maksymalnie 45 km/h.
Pierwsze motocyklowe prawo jazdy można zdobyć już po ukończeniu 16 lat. Takie uprawnienia pozwalają prowadzić po drodze publicznej motocykle o pojemności silnika do 125 cm3, dysponujące mocą do 15 KM (11 kW) pod warunkiem, że stosunek mocy do masy nie wynosi więcej niż 0,1 kW na kg.
Żeby uzyskać powyższe uprawnienie trzeba osiągnąć pełnoletność (skończyć 18 lat). Takie prawo jazdy pozwala poruszać się motocyklami o maksymalnej mocy silnika wynoszącej 35 kW, czyli w przeliczeniu 47,59 KM.
Jedynym warunkiem jest współczynnik mocy do masy silnika nie przekraczający 0,2 kg na kg.
"Pełne" prawo jazdy na motocykl było kiedyś dostępne już po ukończeniu pełnoletności. Jednak od niedawna przepisy dotyczące najmocniejszych motocykli zostały ograniczone do osób, które ukończyły 24 lata lub dysponują prawem jazdy kategorii A2 przez co najmniej dwa lata.
Dopiero wtedy można się ubiegać o prawo jazdy kategorii A, które pozwala prowadzić najmocniejsze jednoślady dostępne na rynku.
Minimalny wiek na uzyskanie pierwszego prawa jazdy na samochód wynosi 16 lat. W ramach tej kategorii można prowadzić pojazdy spełniające wymogi homologacji kategorii L7e - maksymalna masa do 400 kg, 15 kW (20,4 KM) maksymalnej mocy. Nie można się poruszać takimi samochodami po autostradach ani drogach ekspresowych.
Prawo jazdy uprawniające do prowadzenia samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony jest dostępne dla osób, które ukończyły 18 lat. Natomiast każdy kierowca, którzy posiada takie uprawnienia przez dłużej niż 3 lata może poruszać się bez dodatkowych egzaminów i kursów jednośladami o pojemności 125 cm3 (kat. A1), a także pojazdami trójkołowymi spełniającymi warunki homologacji L5e.