Każdy, kto ma prawo jazdy B, ma jedną dodatkową kategorię "gratis"
Niewielu kierowców ma świadomość, że będąc posiadaczem kategorii B dostają w gratisie jeszcze kilka innych uprawnień. Jednym z nich jest dodatkowa kategoria, na którą nie trzeba zdawać dodatkowych egzaminów. Do czego uprawnia?
Wszyscy posiadacze prawa jazdy kategorii B otrzymują automatycznie uprawnienia kategorii AM. Do 2013 roku w polskim prawie obowiązywało pojęcie karty motorowerowej, ale zostało zastąpione poprzez specjalną kategorię prawa jazdy, które można zdobyć w wieku powyżej 14 lat. O kartę motorowerową można było się ubiegać już po skończeniu 13 lat. Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku zachowały możliwość jazdy motorowerami bez żadnych uprawnień.
Kategoria AM uprawnia do prowadzenia dwóch typów pojazdów:
- motorowerów,
- lekkich czterokołowców.
Prawo jazdy kategorii AM nie ogranicza możliwości wyłącznie do motoroweru. Można prowadzić jednoślady z silnikami spalinowymi o pojemności do 50 cm3 lub elektrycznymi. W obu przypadkach maksymalna moc nie może przekroczyć 4 kW (ok. 5,5 KM). Prędkość maksymalna takiego pojazdu jest ograniczona do 45 km/h. Kształt pojazdu jest dowolny, zatem mogą to być skutery lub motorowery wyglądające jak motocykle.
Czterokołowce lekkie to pojazdy dwuśladowe, czyli w praktyce są to najczęściej quady, ale na rynku występują również w formie zbliżonej do samochodu osobowego. Kilku francuskich producentów wypuściło na rynek pojazdy dla osób z uprawnieniami AM. Masa takiego pojazdu nie może przekraczać 350 kg, a prędkość maksymalna określona w przepisach nie powinna być wyższa niż 45 km/h.
Uprawnienie kategorii AM można uzyskać automatycznie przy zdobyciu każdej innej, głównej kategorii uprawnień (A, B, C, a nawet T). Warto mieć to na uwadze, ponieważ w takim przypadku można jeździć jednośladem bez konieczności posiadania 3 lat doświadczenia, jak w przypadku motocykli o pojemności 125 cm3.