STOP. Kiedy się zatrzymać, a kiedy znak stopu nie obowiązuje?

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Znak STOP jest jednym z tych znaków, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mimo tego wielu kierowców nie stosuje się do oznaczenia tak, jak powinni. Jak zachowywać się przed znakiem STOP i kiedy on nie obowiązuje? Wyjaśniamy, co nam grozi, gdy go zlekceważymy.

Czy do znaku STOP zawsze trzeba się stosować?
Czy do znaku STOP zawsze trzeba się stosować?Artur SzczepańskiReporter

Co oznacza znak STOP?

Znak STOP oznacza obowiązek bezwzględnego zatrzymania pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie. Wówczas kierowca upewnia się, że wjazd na drogę jest możliwy. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach o ograniczonej widoczności lub o dużym natężeniu ruchu.

Znak STOP oznaczony jest symbolem B-20 i ma kształt ośmiokąta koloru czerwonego z białą ramką i dużym napisem STOP. Występuje on najczęściej na skrzyżowaniach z brakiem dostatecznej widoczności, dużym ruchem lub na przejazdach kolejowo-drogowych, gdzie nie ma szlabanów.

Jak zachować się przed znakiem STOP?

Widząc znak STOP i zbliżając się do niego, należy przygotować się do hamowania. Pojazdu nie zatrzymujemy przed znakiem pionowym B-20. Kierowca musi unieruchomić samochód przed linią bezwzględnego zatrzymania P-12, która ma postać białej linii ciągłej. Niezależnie od tego, czy występuje ona równolegle ze znakiem STOP, czy dopiero za nim, to linia zawsze wyznacza miejsce hamowania.

Na niektórych ulicach dochodzi do sytuacji, gdzie stoi znak STOP, ale nie ma żadnego oznaczenia na jezdni. Ponownie nie zatrzymujemy się bezpośrednio przed znakiem STOP, a w miejscu, w którym będziemy mieli najlepszą widoczność, aby skutecznie ocenić sytuację na drodze. Natomiast przed przejazdem kolejowym, przy którym znajduje się B-20, trzeba zahamować przed krzyżem św. Andrzeja.

Należy pamiętać, że ze względu na znak STOP, samochód musi zostać bezwzględnie unieruchomiony. Niedozwolone jest zmniejszenie prędkości i "toczenie się", nawet jeśli na drodze nie znajdują się inni uczestnicy ruchu.

Po zatrzymaniu się kierowca musi upewnić się, że droga jest wolna. W tym celu należy się rozejrzeć, obserwować ruch z każdej strony oraz zachowanie pieszych.

Kiedy znak stopu nie obowiązuje?

Istnieją trzy główne sytuacje, kiedy znak stopu nie obowiązuje. Pierwszą i najpopularniejszą jest przejazd przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Niejednokrotnie na takich krzyżówkach oprócz świateł znajdują się również znaki. Gdy sygnalizacja działa, wtedy znak stopu ignorujemy i dostosowujemy się do sygnalizacji świetlnej.

Znak stopu nie obowiązuje również, gdy sygnalizacja świetlna nie działa, a ruchem kieruje osoba uprawniona np. policjant, strażnik miejski. W takiej sytuacji stosujemy się do poleceń funkcjonariusza.

Ostatnią możliwością, kiedy na drodze znak stopu nie będzie obowiązywał, jest tymczasowe wyłączenie tego znaku. Takie działanie podejmowane jest m.in. ze względu na przeprowadzany remont jezdni, który okresowo wyklucza się konieczność zatrzymywania. Znak stopu zostaje przekreślony specjalnymi taśmami.

Co grozi, gdy zlekceważysz znak STOP?

Zlekceważenie znaku STOP może wiązać się z poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu. Do tego sprawcy grożą konsekwencje prawne i finansowe.

Za niezatrzymanie się przed stopem kierowca może dostać mandat w wysokości 300 zł. Dodatkowo na jego konto trafi 8 punktów karnych. Ta kara może wzrosnąć, jeśli oprócz tego przewinienia policja stwierdzi popełnienie innych wykroczeń.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas