Nowe przepisy dotyczące kandydatów na kierowców

Od czwartku - 30 stycznia - trudniej w Polsce o prawo jazdy. Tym razem nie chodzi jednak o zmiany w przepisach dotyczące samych egzaminów lecz nowe procedury dotyczące obowiązkowych badań lekarskich kandydatów na kierowców.

Część osób będzie musiała przejść dodatkowe badania
Część osób będzie musiała przejść dodatkowe badaniaPiotr KamionkaReporter

Jak informuje "Rzeczpospolita", najpoważniejsze zmiany dotyczą osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. U osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub kierowców, u których stwierdzono kardiomiopatię (zespół chorób mięśnia sercowego objawiający się m.in. bólami w klatce piersiowej, dusznościami, nadciśnieniem tętniczym czy omdleniami - przyp. red.), lekarz będzie teraz musiał ocenić ryzyko wystąpienia nagłych zdarzeń uniemożliwiających kierowanie pojazdem.

Jak czytamy w rozporządzeniu Ministra zdrowia: "wymagana jest opinia lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii albo innego lekarza prowadzącego leczenie o stabilnym przebiegu choroby z małym ryzykiem zaostrzeń i warunkach utrzymania stabilności stanu zdrowia oraz zalecanej częstotliwości badań kontrolnych, z uwzględnieniem cech prognostycznych dla poszczególnych kardiomiopatii."

Trudniej będzie też wrócić za kółko osobom posiadającym uprawnienia kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E (samochody ciężarowe i autobusy oraz przeczepy) po znacznej utracie możliwości widzenia na jedno oko. Osoby z takim schorzeniem będą teraz objęte obligatoryjną konsultacją okulistyczną.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas