Nowa funkcja mObywatela hitem. 3 tys. wniosków dziennie
Aplikacja mObywatel 2.0 stale poszerzana jest o nowe funkcjonalności - w przyszłym roku zobaczymy na przykład tak zwaną mStłuczkę, która wyeliminuje konieczność wożenia ze sobą papierowych oświadczeń i wypełniania ich w razie kolizji. Tymczasem wielką popularność wśród świeżo upieczonych kierowców zdobyła możliwość dodania do aplikacji tymczasowego prawa jazdy w wersji elektronicznej.
Pewnie nie ma osoby, która po świeżo zdanym egzaminie na prawo jazdy nie chciałaby od razu usiąść za kierownicą. Jeszcze do niedawna konieczna była jednak cierpliwość, bowiem najpierw trzeba było wyrobić fizyczny dokument prawa jazdy i poczekać na jego odbiór. W tym czasie prowadzenie auta nie było legalne, a w razie kontroli taka osoba była traktowana jak taka, która nie ma uprawnień. Dzięki nowej funkcji w aplikacji mObywatel można jednak zacząć prowadzić auto dużo szybciej.
Tymczasowe prawo jazdy w mObywatelu
Aby móc legalnie prowadzić samochód po zdanym egzaminie, trzeba poczekać na to, by informacja o tym trafiła do systemu. Potem wystarczy ściągnąć aplikację mObywatel 2.0 i znaleźć odpowiednią zakładkę - tymczasowe prawo jazdy w wersji elektronicznej pojawi się od razu, gdy informacje w systemie zostaną zaktualizowane. Świeżo upieczony kierowca nie musi więc składać wniosków ani wypełniać formularzy.
Trzeba jednak pamiętać, że tymczasowe prawo jazdy w mObywatelu nie zastępuje żadnego fizycznego dokumentu i jest ważne tylko przez 30 dni od zdania egzaminu. Aby móc z niego korzystać, osoba musi mieć ukończone 18 lat - ci, którzy zdali egzamin przed osiemnastymi urodzinami niestety z tej funkcji nie skorzystają.
Tymczasowe prawo jazdy ma jednak pewne ograniczenia - można je uzyskać dla kategorii AM, A, A1, A2, B, B1, B+E, T. Poza tym nie jest ono ważne poza granicami Polski. Podobnie jak w przypadku innych dokumentów w aplikacji mObywatel, aby z nich korzystać, nie jest konieczny dostęp do internetu.
Możliwość uzyskania tymczasowego prawa jazdy i prowadzenia auta przed odebraniem fizycznego dokumentu okazuje się popularna wśród użytkowników - według twórców aplikacji dziennie w Polsce wydawanych jest około 3 tys. takich elektronicznych praw jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że jego ważności nie da się przedłużyć i aby móc jeździć legalnie po 30 dniach od zdania egzaminu, należy odpowiednio wcześniej złożyć wniosek o fizyczny dokument. Za takie prawo jazdy konieczne jest wniesienie opłaty w wysokości 100 zł.