Masz 14 lat? Będziesz mógł prowadzić!

Już 19. stycznia obowiązywać zacznie zupełnie nowa kategoria prawa jazdy - AM - stworzona głownie z myślą o osobach poruszających się na skuterach, ale nie tylko.

Do tej pory  prowadzić lekki samochód (do 550 kg) mógł prowadzić 16-latek
Do tej pory prowadzić lekki samochód (do 550 kg) mógł prowadzić 16-latektygodnik "Motor"

W myśl nowych przepisów, od początku przyszłego miesiąca, na drogach będziemy mogli spotkać nawet 14-latków!

Prawo jazdy kategorii AM zastąpić ma wydawaną do tej pory kartę motorowerową. Przy okazji nowelizacji, podniesiono jednak limit wieku, po osiągnięciu którego, młody adept sztuki prowadzenia może starać się o dokument. Do tej pory, na kartę motorowerową zdawać mogli już 13-latkowie. Od 19 stycznia, by ubiegać się o uprawnienia trzeba będzie mieć skończone 14. lat.

Nowy dokument uprawniać będzie jednak nie tylko do poruszania się motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 ccm lub elektrycznym o mocy do 4 kW (nie szybszym, niż 45 km/h) ale również częścią popularnych dziś quadów. Po zdobyciu prawa jazdy AM można będzie prowadzić również tzw. "czterokołowiec lekki", czyli pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość 45 km/h.

Co ważne, w przeciwieństwie do karty motorowerowej, dokumentu nie będzie można uzyskać w szkole. 14-latkowie traktowani będą tak samo, jak wszyscy inni kandydaci na kierowców - niezbędne będzie więc odbycie kursu w ośrodku szkolenia i stawienie się na egzamin państwowy do WORDu. Być może przysporzy to młodzieży stresu, ale dokładna weryfikacja wiedzy z zakresu przepisów kodeksu drogowego, której gwarancją jest egzamin państwowy, to raczej dobre rozwiązanie.

Warto podkreślić, że do kierowania pełnowymiarowym quadem uprawniać będzie dopiero dokument kategorii B1, o który starać się można po ukończeniu 16. roku życia. Co ważne - wprowadzając zmiany w tej kategorii ustawodawca zamknął młodym kierowcom drogę do posiadania własnego auta przed ukończeniem 18. roku życia.

Do tej pory, prawo jazdy B1 uprawiało do jazdy samochodami osobowymi o masie własnej nie przekraczającej 550 kg. Nastolatkowie przerabiali więc popularne auta miejskie tak, by ich masa własna zmieściła się w wyznaczonym limicie. Od 19 lutego kategoria B1 uprawniać będzie jednak do prowadzenia "czterokołowców" o masie do 550 kg, czyli pojazdów, których maksymalna moc silnika nie przekracza 20,4 KM (15 kW).

Co więcej, szesnastolatkowie, którzy zdobyli uprawnienia B1 przed 19 stycznia również nie będą mogli poruszać się przerobionymi samochodami, bo te nie będą spełniały definicji "czterokołowca". Oznacza to, ze wszelkie przeróbki nie będą już tolerowane, a młodociani kierowcy będą musieli nabyć pojazd fabrycznie dostosowany do wymogów ustawodawcy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas