Znasz działanie (x+y)/2? Ostatni dzwonek, by przypomniał je sobie każdy kierowca
Chociaż dla osób, które już dawno zapomniały lekcje matematyki ze szkoły, to działanie może wydawać się bardzo zagadkowe, tak naprawdę jest bardzo proste. I pozwala odpowiedzieć sobie na bardzo istotne pytanie.
Spis treści:
Wymienione w tytule działanie matematyczne - (x+y)/2 - to nic innego jak prosty przepis na odpowiedź, kiedy trzeba zmienić opony na zimowe. W tym równaniu pod "x" podstawiamy najwyższą temperaturę w ciągu dnia, a po "y" najniższą w ciągu nocy. Sumę tych dwóch wartości dzielimy przez dwa, uzyskując średnią temperaturę dobową. Wiecie już, do czego zmierzamy?
Kiedy należy zmieniać opony z letnich na zimowe?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów, na wymianę opon z letnich na zimowe, powinniśmy się zdecydować, kiedy średniodobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Niektórzy kierowcy uważają, że to niepotrzebny pośpiech, ale błędem jest czekanie z wymianą do pierwszego śniegu.
Kiedy temperatura spada poniżej 7 st. C mieszanka gumowa opon letnich znacząco twardnieje, co powoduje, że ogumienie traci swoje właściwości jezdne. Z kolei mieszanka gumowa w oponach zimowych nawet przy bardzo niskich temperaturach jest miękka i elastyczna.
Na czym polega różnica między oponą letnią a zimową?
Bieżnik opony zimowej ma większą ilość lamelek (czyli charakterystycznych nacięć bieżnika), które są bardziej wydatne niż w oponach letnich. Oprócz tego centralne rowki są głębsze, dzięki czemu sprawnie odprowadzają śnieg i błoto spod czoła opony. Dzięki temu zachowuje odpowiednią przyczepność w warunkach zimowych, ale znacznie gorzej radzi sobie w warunkach letnich.
Eksperci zwracają też uwagę na pory dnia, kiedy najczęściej jeździmy samochodem. Średniodobowa temperatura to średnia pomiędzy najniższą temperaturą w nocy, a najwyższą w dzień.
Gdy poruszamy się głównie w nocy lub nad ranem, warto zaplanować wcześniejszą wymianę ogumienia, ponieważ średniodobowa temperatura jest wtedy znacznie niższa.
Jaka jest zalecana głębokość bieżnika?
Wymiana opon letnich na zimowe, to dobry moment, żeby skontrolować stan naszego ogumienia. Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na wskaźnik TWI. Kiedy bieżnik zrówna się ze wskaźnikiem to znak, że opona nadaje się do wymiany.
Minimalna wysokość bieżnika opony, która jest dopuszczona do ruchu wynosi 1,6 milimetra. Warto wiedzieć, że opona o bieżniku około 3 mm traci w dużym stopniu swoje właściwości trakcyjne. Dlatego warto pilnować w sezonie zimowym, żeby bieżnik miał bieżnik o wysokości przynajmniej 3 milimetrów.
Czy w Polsce jest obowiązek jazdy na oponach zimowych?
W Polsce jazda na oponach zimowych nie jest wymagana, a za ich brak nie grozi żaden mandat. Jednak w wielu europejskich krajach istnieje obowiązek wyposażenia auta w opony zimowe w niektórych miesiącach. Należą do nich:
- Austria,
- Bośnia i Hercegowina,
- Czechy, Chorwacja,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Litwa,
- Luksemburg,
- Łotwa,
- Norwegia,
- Niemcy,
- Serbia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Szwecja,
- Turcja i
- Rumunia.
***