Widzisz dziurę w jezdni - zgłoś przez aplikację
Ubytki asfaltu, niedziałająca latarnia lub uszkodzony znak – zgłoś problem, korzystając ze specjalnej aplikacji.
Widzisz dziurę w jezdni lub awarię sygnalizacji świetlnej - warto zgłosić odpowiednim służbom, aby zajęły się naprawą.
Problem w tym, że trzeba wiedzieć, kto odpowiada za usuwanie usterek, a później znaleźć odpowiedni numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
Miejski system zgłoszeń
Na szczęście z pomocą przychodzą aplikacje na smartfony. Umożliwiają one szybkie i wygodne zgłoszenie problemu w zaledwie kilka sekund. Zwykle wystarczy wykonać fotografię uszkodzenia, zakwalifikować usterkę do odpowiedniej kategorii, wskazać położenie i gotowe.
Co dzieje się dalej? To już zależy, do kogo należy aplikacja, z której skorzystał kierowca. Niektóre samorządy, tak jak np. Warszawa czy Szczecin, stworzyły własny system, który jest obsługiwany przez urzędników z ratusza. Nie trzeba się martwić o prawidłowe zaadresowanie skargi czy wniosku - system przydziela je odpowiedniej komórce, np. Zarządowi Dróg Miejskich.
Współpraca z samorządami
Jednak nie zawsze aplikacja jest pomysłem danego samorządu. Gminy, które chcą skorzystać z tej formy komunikacji np. z kierowcami, muszą wyrazić zgodę na korzystanie z danego systemu zgłoszeń. Od tego momentu urzędnicy otrzymują informację o napływających alertach i kierują je do odpowiednich służb. Jak się okazuje, użytkownicy aplikacji zwykle twierdzą, że sprawy są załatwiane szybko.
1. WYKONAJ ZDJĘCIE
2. WYBIERZ KATEGORIĘ PROBLEMU
3. WSKAŻ MIEJSCE
4. SPRAWDŹ REALIZACJĘ ZGŁOSZENIA
Jeśli aplikacja nie obsługuje zasięgiem wybranych miast, problemy drogowe można również zgłaszać tradycyjnie, czyli poprzez kontakt telefoniczny. Jednak wiele miast zamieszcza na swoich witrynach formularz zgłoszeniowy online.
Dane można zwykle znaleźć na stronach miejskich zarządów dróg lub w zakładce "komunikacja" oficjalnych witryn miejscowości.
Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Robert Magdziak; "Motor" 38/2017
Dodatki do ubezpieczenia OC i AC - które warto dokupić? – UBEZPIECZENIA
Zderzenie ze zwierzyną. Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie – PORADY