Ważne cyfry na oponie. Mówią, kiedy ją wyrzucić

Szymon Piaskowski

Szymon Piaskowski

Aktualizacja

Bieżnik o odpowiedniej wysokości to jeden z kluczowych aspektów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Jaka jest prawidłowa wysokość bieżnika? Od jakiegoś czasu niektórzy producenci wykorzystują cyfry na oponie do tego, by w łatwy sposób kierowca mógł odczytać, kiedy trzeba wymienić opony.

Jaka jest prawidłowość bieżnika opony? Część producentów wykorzystuje specjalne rozwiązanie ułatwiające odpowiedź na to pytanie.
Jaka jest prawidłowość bieżnika opony? Część producentów wykorzystuje specjalne rozwiązanie ułatwiające odpowiedź na to pytanie.Jan Guss-GasińskiINTERIA.PL

Wcześniej stosowany był tak zwany wskaźnik TWI (Tread Wear Indicator), czyli zgrubienie w kilku miejscach bieżnika, które pozwalało ocenić poziom jego zużycia. Można go znaleźć w rowkach odprowadzających wodę, na ścianach bocznych lub na blokach bieżnika. W ten sposób kierowca może ocenić, czy opona nadaje się jeszcze do użytku czy też należy już szukać nowej.

Jaka jest minimalna wysokość bieżnika?

Według polskich przepisów minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm, ale eksperci oceniają, że przy takiej wartości opona może już nie być efektywna, szczególnie podczas jazdy po śliskiej nawierzchni. Od lipca, dzięki unijnym regulacjom, producenci muszą jednak zapewnić takie właściwości opony, by ta, nawet przy głębokości bieżnika 1,6 mm, wciąż spełniała swoje pierwotne założenia. Mimo to zaleca się, by opony, szczególnie zimowe, wymieniać, gdy wysokość bieżnika spadnie do 3-4 mm.

Wskaźnik zużycia i cyfry na oponie

Niektórzy producenci, zamiast klasycznych wskaźników TWI, stosują oznaczenia cyfrowe, które są widoczne na oponie. Najczęściej zaczynają się od cyfry 8 i kończą na 4 - to nic innego, jak podana wysokość bieżnika. W miarę upływu czasu wyższe cyfry niemal znikają wskazując zużycie głębokość bieżnika. Czasem, przy wartości 4 dodawana jest także ikonka kropli wody, która wskazuje, że opona może mieć już problemy z odprowadzeniem wody i powodować aquaplaning. Im bowiem głębsze rowki, tym więcej wody są w stanie odprowadzić i w ten sposób zapobiegać poślizgowi. Dla opon zimowych stosuje się natomiast ikonę płatka śniegu.

Innym sposobem na informowanie kierowcy o zużyciu się bieżnika do minimalnej wysokości są też kolorowe paski wtopione w oponę, które zaczynają być widoczne, gdy opona się zużyje.

Kiedy trzeba wymienić opony na nowe?

Przyjmuje się, że graniczny czas eksploatacji opon to 10 lat, po tym okresie, nawet jeśli opony były użytkowane na przykład przez 8 lat, guma traci swoje właściwości, niezależnie od tego, czy wysokość bieżnika osiągnęła graniczną wartość czy nie. W przypadku opon letnich minimalna zalecana wysokość bieżnika to 3 mm, dla opon zimowych wynosi ona 4 mm. Jeśli mamy problem z odczytaniem wysokości bieżnika przez wskaźnik TWI lub inną formę, której użył producent, możemy wyposażyć się w głębokościomierz, który precyzyjnie zmierzy, jaka jest wysokość bieżnika. Można też spróbować skorzystać z monety, linijki lub zapałki. Wysokość bieżnika warto zmierzyć w kilku miejscach, aby być pewnym, że zużywa się on równomiernie.

Przejechał przez żywopłot i uderzył w zaparkowane autoPolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas