W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy? Mandat za niewiedzę to 300 zł

Awaria samochodu podczas wakacyjnego wyjazdu to nie tylko ogromny stres, kłopoty i niespodziewane wydatki, ale przede wszystkim konieczność prawidłowego sygnalizowania awaryjnego postoju. Podpowiadamy, jak używać prawidłowo świateł awaryjnych i trójkąta ostrzegawczego.

W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy?
W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy?yaalan123RF/PICSEL

Najczęściej zdarza się, że samochody odmawiają współpracy w najmniej oczekiwanym czasie, w najmniej oczekiwanym miejscu. Zwykle tam, gdzie zatrzymywanie się nie jest dozwolone. Dlatego warto przypomnieć sobie, co mówią przepisy na temat takich sytuacji. Odpowiedź znajdziemy w art. 50 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku: - na autostradzie lub drodze ekspresowej - w każdym przypadku; - na pozostałych drogach twardych: - poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości, - na obszarze zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.

Jeśli nasz samochód zatrzymał się w niedozwolonym miejscu i nie chce jechać dalej, jesteśmy usprawiedliwieni z powodu awarii, ale ciąży na nas obowiązek prawidłowego zasygnalizowania takiej sytuacji. Wszystko po to, żeby inni kierowcy mogli odpowiednio wcześniej zareagować na sytuację, bez narażania kogokolwiek na niebezpieczeństwo.

W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy

Sposób sygnalizacji postoju z powodu awarii zależy od tego, w jakim miejscu do niego dojdzie. Precyzują to przepisy, a konkretnie art. 50 ust. 2 Kodeksu drogowego:

  • Autostrada lub droga ekspresowa - należy włączyć światła awaryjne (lub pozycyjne w przypadku braku awaryjnych), a także umieścić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za pojazdem na jezdni lub poboczu (w zależności od miejsca zatrzymania pojazdu).
  • Droga poza obszarem zabudowanym - należy włączyć światła awaryjne (lub pozycyjne w przypadku braku awaryjnych), a także umieścić trójkąt ostrzegawczy w odległości 30-50 metrów za pojazdem.
  • Droga na obszarze zabudowanym - Włączyć światła awaryjne (lub pozycyjne w przypadku braku awaryjnych) oraz umieścić trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim, na wysokości maksymalnie 1 metra.

Awaria na drodze. Kiedy nie trzeba jej sygnalizować?

Nie trzeba sygnalizować postoju z powodu awarii na autostradzie lub drodze ekspresowej tylko wtedy, gdy samochód zatrzymał się na terenie miejsca obsługi podróżnych lub na parkingu, zaraz po opuszczeniu drogi szybkiego ruchu.

Jeśli do awarii doszło na drodze znajdującej się na terenie zabudowanym lub poza nim, w niektórych przypadkach nie ma potrzeby sygnalizowania awaryjnego postoju. Warto jednak zwracać uwagę na znaki, które występują w takim miejscu.

Przepisy przewidują brak konieczności sygnalizowania awaryjnego postoju podczas awarii:

  • na jezdni, na której nie obowiązuje zakaz zatrzymywania;
  • na poboczu, gdy pojazd jest dobrze widoczny z większej odległości;
  • na drodze nieutwardzonej.

Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach wymienione powyżej wyjątki od przepisów mogą nie mieć zastosowania. Dotyczy to sytuacji, gdy panują złe warunki na drodze (pada deszcz, śnieg, występuje mgła), które będą znacząco utrudniać widoczność. W takich sytuacjach warto zasygnalizować awarię dla własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu

Jaki mandat grozi za niewłaściwe sygnalizowanie postoju?

Aktualny taryfikator mandatów przewiduje kary za nieprzestrzeganie obowiązków ciążących na kierowcy podczas awaryjnego postoju. Warto zapoznać się z listą wykroczeń:

  • Nieusunięcie z jezdni pojazdu unieruchomionego z przyczyn technicznych oraz nieostrzeganie innych uczestników ruchu - 300 zł
  • Niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu silnikowego z powodu uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej - 300 zł
  • Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia lub wypadku - 150 zł
  • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności - 150-300 zł
Zakaz rejestracji samochodów spalinowych. A co z Polską?Polsat News