Ukryty przełącznik w samochodzie. Nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu

Krzysztof Pochłód

Aktualizacja

Ta ukryta i nieznana przez wielu kierowców funkcja samochodu została stworzona po to, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, ale może okazać się przydatna także w innych okolicznościach, których nigdy byś się nie spodziewał. Blokada drzwi dostępna jest w większości cztero- i pięciodrzwiowych samochodów. W jakiej sytuacji warto ją wykorzystać?

Tajemniczy przełącznik pomoże zablokować drzwi przed otwarciem. To blokada rodzicielska.
Tajemniczy przełącznik pomoże zablokować drzwi przed otwarciem. To blokada rodzicielska.interiaINTERIA.PL

To rozwiązanie mają dziś właściwie wszystkie samochody mające więcej niż troje drzwi. Zwykle w skrzydle tylnych drzwi znajdują się dyskretne pokrętła, przełączniki lub zamki, którymi możemy zablokować możliwość otwarcia drzwi od środka. Drzwi taki można otworzyć od zewnątrz, ale pasażerowie nie otworzą ich ciągnąc za klamkę. To rozwiązanie stworzone przede wszystkim dla bezpieczeństwa dzieci.

Ukryty przełącznik w drzwiach - jak to działa?

Każdy kto ma dziecko wie, że pociechy w wieku przedszkolnym mają rozmaite pomysły, a z nudów podczas podróży samochodowej potrafią wciskać, ciągnąć, przełączać i szarpać wszystkie możliwe przełączniki i dźwigienki, które znajdują się w zasięgu ich rąk. Przy prawidłowym zamocowaniu fotelika dziecięcego czasem zdarza się, że właśnie w zasięgu ciekawskich rączek dziecka znajduje się klamka od drzwi. Aby zapobiec przypadkowemu otwarciu drzwi podczas jazdy i spowodowaniu ogromnego niebezpieczeństwa, producenci stosują proste rozwiązanie w samochodach cztero- i pięciodrzwiowych w postaci blokady drzwi. To swoisty rygiel, który przełącza się za pomocą kluczyka samochodowego lub prostego przełącznika, blokującego możliwość otwarcia drzwi od wewnątrz. Przełącznik niejako "odcina" możliwość otwarcia drzwi pasażerom siedzącym na tylnych siedzeniach.

Blokada może być również obsługiwana przełącznikiem.interiaINTERIA.PL

Kiedy przydaje się blokada drzwi. Zdziwi cię to jedno zastosowanie

Jeśli użyjemy przełącznika blokady, drzwi nie będzie można otworzyć ani podczas jazdy ani na postoju. To ważne, ponieważ niebezpieczeństwo może być spowodowane nie tylko otwarciem drzwi podczas jazdy, ale przede wszystkim na postoju. Nieco starszym dzieciom potrafiącym samodzielnie wysiadać z samochodu, zdarza się bezrefleksyjnie tuż po zatrzymaniu rozpiąć się z pasów i wyskoczyć z samochodu bez upewnienia się czy mogą zrobić to bezpiecznie. Czy to pod szkołą, czy też na ruchliwym parkingu pod galerią handlową może w ten sposób dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Właśnie w takich momentach przydaje się blokada drzwi - dziecko nie wyskoczy z auta na ulicę prosto pod nadjeżdżające auto - za otwarcie drzwi odpowiada rodzic, który dopilnuje by sytuacja była bezpieczna.

Jest też jeszcze jedno bardziej zaskakujące zastosowanie funkcji blokady drzwi. Przydaje się ona podczas przewożenia osoby nietrzeźwej, niepanującej nad swoimi odruchami i nie działającej racjonalnie. Człowiek w "pijanym widzie" zdolny jest do podejmowania nieracjonalnych decyzji i może na przykład podczas jazdy stwierdzić, że wysiada i pociągnąć za klamkę drzwi. Czasem wystarczy dla osoby nietrzeźwej krótka drzemka, po której ocknie się i w panice będzie chciał wysiąść z samochodu, nawet podczas jazdy. Nie jest to forma ubezwłasnowolnienia takiej osoby, a raczej zapewnienia jej bezpieczeństwa, a nam spokoju podczas jazdy samochodem. Wystarczy transportując pijanego kumpla lub sąsiada zapiąć go w pasy i zablokować drzwi, aby nie wysiadł w biegu.

Blokada w drzwiach. Rodzice szybko to doceniąJan Guss-GasińskiINTERIA.PL

Jak włączyć blokadę tylnych drzwi?

Sposób włączania blokady tylnych drzwi może różnić się w zależności od marki i modelu samochodu. Niektóre auta mają dedykowany przełącznik w bocznej ścianie drzwi w okolicach zamka (blokada "chowa się" we wnęce po zamknięciu drzwi i jest niedostępna od środka) drzwi, inne wykorzystują specjalny zamek, który wymaga użycia kluczyka - tego samego co w stacyjce lub zamku drzwi, lub dedykowanego do blokady. Wystarczy przekręcić zamek w pozycję zamkniętą (przełącznik jest oznaczony kłódką lub symbolem dziecka) aby drzwi nie otworzyły się od środka.

Jeśli samochód jest wyposażony w system zbliżeniowy (bezkluczykowy), grot kluczyka zawsze znajdziemy w pilocie do samochodu. W każdym pilocie do auta ukryty jest grot do awaryjnego otwierania drzwi w razie wyczerpania baterii w pilocie. Wystarczy przesunąć suwak lub dźwigienkę aby wysunąć kluczyk z pilota.

Jeśli nie ma przełącznika, potrzebny będzie nam kluczykJan Guss-GasińskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas