Ukryta funkcja hamulca. Wciśnij go mocno, gdy stoisz na światłach
Przy zmianie samochodu na nowszy mało kto zadaje sobie trud by zajrzeć do instrukcji obsługi. Tymczasem w wielu nawet nie najnowszych samochodach mamy do dyspozycji nieoczywiste funkcje, które znacznie poprawiają komfort podróżowania. Tak jest na przykład z funkcją automatycznego utrzymywania auta na hamulcu.
Spis treści:
Kupując nowsze samochody nie tylko możemy jeździć taniej, wygodniej i bezpieczniej, ale dodatkowo możemy korzystać z nowych rozwiązań sprawiających, że jeździ się po prostu łatwiej. Jednym z takich rozwiązań są hamulce z funkcją Auto Hold.
Jak działa funkcja Auto Hold?
Działa on tak, że podnosi ciśnienie w układzie hamulcowym w momencie, gdy zatrzymamy auto. Aktywacja sygnalizowana jest poprzez odpowiednią kontrolkę na zestawie wskaźników (może to być napis "HOLD" lub litera "A", wpisana w kółko, podobnie jak wykrzyknik w kółku symbolizuje hamulec ręczny). Do czego może się przydać?
Auto Hold używa się do zapobiegania toczeniu się pojazdu podczas zatrzymania, na przykład na światłach. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów, zwalnia nas też z trzymania nogi na hamulcu, aby auto nie zaczęło pełzać.
Jak włączyć funkcję Auto Hold?
Aktywacja funkcji Auto Hold może różnić się, zależnie od modelu samochodu. Zwykle uruchamiamy ją:
- przyciskiem koło przełącznika elektrycznego hamulca ręcznego
- w ustawieniach pojazdu
- poprzez mocne wciśnięcie hamulca
W pierwszym przypadku, aby Auto Hold się aktywował, musimy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, ale zwykle nie trzeba dodatkowo robić tego na postoju, lecz można także podczas jazdy. Drugi przypadek to znalezienie odpowiedniej pozycji w menu ustawień samochodu. W obu sytuacjach, gdy się zatrzymamy, na wskaźnikach powinniśmy zobaczyć kontrolkę informującą o tym, że Auto Hold działa i możemy puścić hamulec.
Trzeci wariant może sprawiać wrażenie ukrytego, ponieważ nigdzie nie znajdziemy informacji o tym, że nasze auto w ogóle posiada opisywaną funkcję. Nigdzie nie ma też opcji jej włączenia lub wyłączenia. Aktywuje się ją wtedy poprzez mocniejsze dociśnięcie hamulca, gdy się zatrzymamy. W ten sposób za każdym razem możemy decydować, czy ma ona zadziałać, czy nie. Jeśli tylko dojeżdżamy do skrzyżowania i natychmiast ruszamy, po prostu trzymamy nogę na hamulcu. Zaś stojąc na światłach wystarczy docisnąć hamulec, aby Auto Hold zadziałał.
Jak ruszać autem z systemem Auto Hold?
Ruszenie autem z systemem Auto Hold jest banalnie proste. W przypadku automatycznych skrzyń biegów, wystarczy dodać gazu i samochód ruszy. Natomiast przy przekładniach manualnych także ruszamy w sposób zupełnie zwyczajny - wrzucając bieg, popuszczając sprzęgło i dodając jednocześnie gazu.
W obu przypadkach, auto zwolni hamulce, dopiero jeśli auto będzie mogło ruszyć do przodu. Jest to więc szczególnie wygodne przy "manualach", ponieważ ruszając pod górę, nie musimy martwić się samodzielnym spuszczaniem hamulca ręcznego oraz tym, że auto nam się stoczy.