Taniej z zestawem naprawczym
Dzięki zestawom naprawczym można naprawić wiele elementów, które kwalifikowałyby się do wymiany.
Warsztaty samochodowe zbyt często idą na łatwiznę i wymieniają uszkodzony podzespół zamiast go naprawić. Jednak do sporej grupy części zamiennych można dokupić zestawy naprawcze, zawierające elementy najszybciej ulegające zużyciu. Dzięki temu można naprawdę sporo zaoszczędzić.
Doskonałym przykładem jest reflektor samochodowy. Jeżeli po drobnej stłuczce ułamią się jedynie jego mocowania, to większość warsztatów zaleci wymianę na nowy, który w hurtowni kosztuje relatywnie niedużo. Jednak za kwotę ok. 120 zł można kupić najwyżej produkt chiński, który będzie świecił znacznie gorzej niż stary, oryginalny. Z kolei za reflektor fabryczny, nawet do 10-letniego auta, trzeba zapłacić przynajmniej 300-400 zł. Sprawę rozwiąże w tym przypadku zestaw naprawczy mocowań, który pozwoli "reanimować" dotychczas używany reflektor za kilkadziesiąt złotych.
Łatwej i szybkiej naprawie przy wykorzystaniu zestawów naprawczych podlega wiele elementów układu hamulcowego. W przypadku zapieczonego lub nieszczelnego zacisku hamulcowego wymienia się tłoczek oraz niezbędne uszczelnienia, a w hamulcach bębnowych tylnej osi opłaca się zastosować cały komplet, składający się nie tylko ze szczęk, ale również sprężyn elementów ustalających. Nawet na słabnącą pompę hamulcową jest sposób: wymiana uszczelnień i sprężyn z reguły przywraca jej pierwotną sprawność. Co ważne - koszt takiej naprawy jest zawsze znacznie niższy od ceny części nowej.
Przykładów podzespołów, które da się dość tanio naprawić, jest sporo. Co ważne, w wielu przypadkach właściciel pojazdu chcący zaoszczędzić na naprawie może przy odrobinie zdolności manualnych sam wymienić zużyte elementy (np. w lusterkach, oświetleniu, zamkach czy nawet reduktorze instalacji gazowej).
Poszukiwanie zestawów naprawczych warto rozpocząć od internetu, a konkretnie od portalu aukcyjnego Allegro. Nawet jeżeli nie znajdzie się tam danej części, to na pewno będzie można określić przedział cenowy. Jeżeli chodzi o elementy nadwoziowe (reparaturki blach, zamków, teleskopów, lusterek, podnośników szyb itp.), to są wyspecjalizowane sieci hurtowni mających taki asortyment (np. Polcar). Natomiast w przypadku typowych części mechanicznych (np. hamulców, zawieszenia) zestawy naprawcze oferują praktycznie wszystkie hurtownie i sklepy.
Kupując zestaw naprawczy warto pamiętać o tym, że w przypadku kluczowych podzespołów w jednym modelu mogą być stosowane części w różnych wykonaniach (np. w VW Golfie mogą być hamulce systemu ATE lub Lucas, czychociażby stabilizator 21 lub 23 mm). Należy sięupewnić, że zestaw naprawczy będzie pasował.
Zestawy naprawcze do wybranych podzespołów
Złe dawkowanie reduktora LPG
Zestaw naprawczy: uszczelki i przepony
Gdy po kilku latach stwardnieją przepony, reduktor (zwany też parownikiem) zaczyna źle dawkować gaz. Kupując prosty zestaw można wymienić przepony, uszczelki i inne elementy podlegające zużyciu.
Cena reduktora Lovato RG: 230 złCena zestawu: 45 zł
Taniej o: 80%
Zatarcie się zacisku hamulcowego
Zestaw naprawczy: uszczelnienia i tłoczek
Tzw. trzymanie zacisku, a więc zatarcie się tłoczka, to typowa awaria. Koło obraca się z trudem i silnie się grzeje. Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego obejmuje nowy tłoczek i wszystkie uszczelnienia.
Cena zacisku Opel Vectra: 320 złCena zestawu: 55 zł
Taniej o: 83%
Złamanie sprzęgła bębenka w zamku
Zestaw naprawczy: sprzęgło i elementy mocujące
Gdy przy otwieraniu auta kluczykiem "na siłę" pęknie sprzęgło zamka, to bębenek zaczyna się luźno obracać. Zamiast wymieniać cały zamek, można kupić zestaw naprawczy z nowym sprzęgłem.
Cena zamka Skoda Octavia: 180 złCena zestawu: 18 zł
Taniej o: 90%
Luzy łożysk tylnej belki skrętnej
Zestaw naprawczy: czop, łożyska i nakrętki
Zmorą wielu modeli francuskich jest zużycie łożysk i czopów tzw. belki zawieszenia tylnej osi, opartej na drążkach skrętnych (zaczyna skrzypieć i ma luzy). Zestaw naprawczy zastąpi wymianę belki.
Cena naprawy belki Citroen C5: 450 złCena zestawu: 80 zł
Taniej o: 82%
Stłuczony wkład lusterka
Zestaw naprawczy: wkład ze zwierciadłem
Stłuczone szkło lusterka można wymienić, nawet jeżeli jest podgrzewane. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż kupno całego podzespołu. Wkład może być przykręcany lub mocowany na zatrzaski.
Cena lusterka Ford Mondeo: 130 złCena zestawu: 30 zł
Taniej o: 77%
Ułamane mocowania reflektora
Zestaw naprawczy: elementy mocujące
Ułamanie się mocowań reflektora, nawet przy drobnej stłuczce, to częsta awaria. Do niektórych modeli dostępne są zestawy mocowań na wymianę. Nie trzeba wtedy kupować nowego reflektora.
Cena reflektora VW Golf IV: 300 złCena zestawu: 55 zł
Taniej o: 82%
Luzy wahacza zawieszenia
Zestaw naprawczy: tuleje i sworzeń
Częstym defektem są stuki z zawieszenia, generowane przez zużyte elementy wahacza. Wymiana tulei gumowo-metalowych oraz sworznia przywróci wahaczowi pełną sprawność. Mechanik wykona to w 30 min.
Cena wahacza Renault Laguna: 250 złCena zestawu: 60 zł
Taniej o: 76%
Pęknięte elementy podnośnika szyby
Zestaw naprawczy: elementy mocujące
W przypadku podnośników szyb, częstą awarią jest wyrobienie elementów plastikowych. Zamiast wymieniać cały mechanizm podnośnika, wystarczy zastosować nowe elementy mocujące.
Cena podnośnika VW Golf IV: 140 złCena zestawu: 65 zł
Taniej o: 54%
Połączenie rur układu wydechowego
Zestaw naprawczy: element łączący
Aby połączyć dwie części rury wydechowej (np. po przecięciu rury do wymiany tłumika), nie trzeba korzystać z usług spawacza. Wystarczy zestaw montażowy dostosowany do odpowiedniej średnicy rur.
Usługa spawacza: 60 złCena zestawu: 30 zł
Taniej o: 50%
Wyskakujący teleskop tylnej klapy
Zestaw naprawczy: wkręcane końcówki
Jeżeli powodem usterki jest wyskakiwanie teleskopu z mocowań, to w przypadku sprężyn gazowych z wkręcanymi końcówkami można wymienić same mocowania, bez konieczności kupowania nowego teleskopu.
Cena teleskopu Toyota Avensis: 50 złCena zestawu: 8 zł
Taniej o: 84%
Tekst: Marcin Klonowski, zdjęcia: Paweł Tyszko